Rejestracja
Partner
Responsive image

Afera KNF


2018-11-17

WiarygodnaFirma.pl

Specjalnie nie zajmowaliśmy się tym tematem gdy był świeży i nie było jasności w temacie. Jednak już niecały tydzień po wybuchu afery związanej z KNF są jasne wątki tego zajścia. Dlatego możemy a nawet czujemy się w obowiązku informować naszych czytelników o przebiegu próby wymuszenia haraczu oraz próby przejęcia prywatnego banku. Niestety to Leszek Czarnecki został wybrany na celownik działaczy PiS, to jego bank próbowano przejąć.


Komisja Nadzoru Finansowego

Jest to organ powołany przez ustawę i rząd do trzymania pieczy nad bankami oraz firmami które zajmują się inwestycjami oraz pośrednictwem w inwestowaniu. Celem istnienia Komisji Nadzoru Finansowego jest regulowanie rynku oraz pełnienie funkcji organu nadzorczego. To KNF decyduje jakie środki pieniężne musi posiadać bank jako rezerwa w celu zachowania wypłacalności. Również KNF ma moc w wielu innych sprawach spełniając funkcję nadzorcy i regulatora rynku.


Problemy Leszka Czarneckiego z PiS

Wszystko podobno miało swój początek gdy Leszek Czarnecki, prezes Getin Noble Banku odmówił senatorowi z ramienia PiS, Grzegorz Bierecki, zdeponowania w swoim banku depozytu o wartości około 60 -70 milionów złotych. Leszek Czarnecki kierując się ostrożnością, wolał uniknąć problemów, gdyż nie znano źródła pochodzenia tych pieniędzy. Było podejrzenie że mogły to być środki wyprowadzone z jednej z kas SKOK. Aby uniknąć problemów z służbami rządowymi Leszek Czarnecki odmówił przyjęcia tego depozytu. To był początek problemów.


Po wygranych wyborach przez partię Prawo i Sprawiedliwość (proszę nie czytać tych słów dosłownie, nazwa tej partii powinna brzmieć całkiem inaczej), w 2015 roku w okolicach grudnia, rząd uległ zmianie. Na początku wartość banu Czarneckiego spadła z powodu dużej liczby udzielanych kredytów we Frankach Szwajcarskich. Istniało duże zagrożenie że rząd PiS spełni swoje obietnice wyborcze i doprowadzi od niekorzystnych rozwiązań dla banków które udzielały takich kredytów.


Następnie w marcu 2018 roku, doszło do prywatnego spotkania z Markiem Chrzanowskim ówczesnym prezesem Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas rozmowy która została zarejestrowana na magnetofonie kupionym w popularnym markecie, słychać rekomendację wskazanego prawnika przez prezesa KNF Marka Chrzanowskiego. Wskazany prawnik miałby pomagać w banku z restrukturyzacją w zamian za wynagrodzenie. Suma nie padła a została napisana na kartce którą zabrał Chrzanowski. Prezes KNF na początku spotkania pytał czy Leszek Czarnecki ma przy sobie telefon i ostrzegł że posiada urządzenia zagłuszające. Zatrudnienie w banku wspomnianego prawnika oraz jego wynagrodzenie miało zagwarantować „spokój w biznesie” i przychylność regulatora rynku jakim jest KNF.


W lipcu doszło do kolejnego spotkania z urzędnikami KNF które również zostało zarejestrowane przez Leszka Czarneckiego. Tym razem dostępne są już nagrania taśmowe oraz wideo. Podczas tego spotkania przedstawiciele KNF bez ogródek informowali że skoro forma haraczu została odrzucona to bank zostanie przejęty za tak zwaną złotówkę. Nagrania te trafią do prokuratury 19.11.2018, zostaną tam złożone przez obrońcę Leszka Czarneckiego, mecenasa Giertycha.


Wątek z prezydentem Dudą

Istnieje wątek tej sprawy który prowadzi do prezydenta Andrzeja Dudy. W obecnym momencie wiadomo jedynie że to przedstawiciel prezydenta w KNF, Zdzisław Sokala, był zwolennikiem przejęcia banku Czarneckiego. Z racji iż to bezpośredni przedstawiciel prezydenta zachodzi podejrzenie że o sprawie od początku wiedziały najważniejsze osoby w Państwie. W końcu to prezes KNF otwarcie proponował zatrudnienie wskazanego przez siebie prawnika za wysokie wynagrodzenie w sumie 40 milionów złotych zapewni spokój w biznesie Czarneckiego.


Dlaczego Czarnecki teraz ujawnił sprawę korupcji ?

W dniu 7 listopada rząd Prawa i Sprawiedliwości przepchnął przez sejm ustawę zmieniającą uprawnienia KNF. Przy nowych przepisach gdy prywatny bank nie spełnia wymagań KNF, które to KNF samodzielnie ustala, może decyzją administracyjną przejąć cudzą instytucję finansową. W kontekście szantażu i próby wymuszenia haraczu wraz z wprowadzeniem planu zwiększania wymaganego kapitału oraz przegłosowaniem ważnych zmian w prawie, zostały spełnione przesłanki które świadczyły o możliwości utraty władzy nad Getin Noble Bank. Dlatego prawdopodobnie właśnie teraz Leszek Czarnecki postanowił ujawnić sprawę w którą został uwikłany.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski