Rejestracja
Partner
Responsive image

Potrzebny prąd


2019-01-02

Energia elektryczna

Prąd w gospodarce jest wykorzystywany do praktycznie wszystkich urządzeń. Do wytwarzania prądu, ludzkość wymyśliła już wiele urządzeń, jednak nadal produkcja prądu jest uzależniona od innych paliw które są głównie spalane aby wytworzyć ruch z którego wytwarza się następnie energię elektryczną, wyjątkiem są tak zwane odnawialne źródła energii. W Polsce nadal królują węglowe bloki energetyczne czyli nic innego jak opalane węglem generatory prądu. W wielkich piecach spala się ogromne ilości węgla aby podgrzać wodę i z wytworzonej pary za pomocą turbin które odbierają z nich energię wytworzyć prąd. Metoda ta ma poważne problemy techniczne. Głównym i największym jest potrzeba posiadania paliwa jakim jest węgiel aby można było go spalić i wytworzyć inny rodzaj energii. Podczas spalania dodatkowo wytwarzane i uwalniane gazy cieplarniane zamknięte dawniej w drzewach które zamieniły się w węgiel. Do użytkowania i chłodzenia bloków węglowych potrzebne są hektolitry wody. W przypadku bardzo zimnych miesięcy oraz tych bardzo upalnych, w rzekach i jeziorach panuje zbyt niski stan, aby można było w pełni użytkować elektrownie węglowe. Widoczne jest to głównie w lecie gdy pobór prądu przez obywateli indywidualnych oraz instytucjonalnych drastycznie osiąga wartości szczytowe. Dlatego ta technologia jest skazana na marginalizację. A jak ma to się do elektromobilności tak hucznie zapowiadanej przez Mateusza Morawieckiego, premiera Polski z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość ?


Energia towarem luksusowym

Od lat energia elektryczna stale zyskiwała na wartości. Oczywiście nie był to nigdy powód do radości dla większości mieszkańców Polski. W naszym kraju monopol na wytwarzanie energii elektrycznej zazwyczaj miały tylko spółki skarbu państwa Polskiego. Dopiero po 1990 roku, po tak zwanej transformacji władzy, do głosu mogli dojść prywatni inwestorzy którzy utworzyli kilka mniejszych elektrowni. Mimo to Polskim rynkiem dzielą się głównie cztery państwowe spółki które obecnie są dostępne również dla akcjonariuszy indywidualnych ale nadal pakiet większościowy należy do skarbu państwa Polskiego.


Prądu mało a będzie jeszcze mniej

Jak wyżej już wspominaliśmy, w Polsce około 72 % energii elektrycznej wytwarzanej jest z węgla. Pozostałe źródła to biogazownie, pola paneli fotowoltaicznych, farmy wiatraków oraz elektrownie wodne. Do tego miksu można dodać elektrownie w których spala się gaz. Bloki energetyczne oparte na technologii spalania węgla, zazwyczaj buduje się przez kilka lat. Subiektywny okres w zależności od obranej technologii oraz funduszów to około 5 lat od wykopania fundamentów do uzyskania pierwszej energii którą można sprzedać. Obecne moce wytwórcze w szczytowych dniach nie zapewniają pełnego pokrycia mocy potrzebnej. Polska musi posiłkować się w takich przypadkach importem od sąsiadów. A w przypadku gdy do użytku wejdą samochody elektryczne, obciążeni sieci może jeszcze bardziej wzrosnąć. Proszę pamiętać że samochody są stale wykorzystywane do transportu ludzi lub towarów. Niektóre pojazdy rzadko kiedy stoją na parkingu, zazwyczaj zmieniany jest kierowca i można jechać dalej po zatankowaniu. Powstaje pytanie czy w przypadku przyrostu dużej ilości samochodów elektrycznych, nasi dostawcy energii zdołają pokryć powstałe zapotrzebowanie ? W przypadku niedoborów, spółki energetyczne przystąpią do kolejnych kosztownych inwestycji co może wpłynąć na wartość sprzedawanej energii.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski