Rejestracja
Partner
Responsive image

Rubel może zdrożeć


2016-01-29

Wartość Rubla

Wartość każdej waluty jest ściśle powiązana z kondycją państwa w którym jest ten pieniądz obowiązującym środkiem płatniczym. Państwo Rosyjskie opiera swoje finanse w głównej części o eksport surowców energetycznych takich jak ropa naftowa i gaz. W przypadku gdy surowce tracą na wartości do budżetu państwa eksportującego trafia mniej pieniędzy a to wpływa na stabilność budżetu a tym samym na kondycję państwa. Również wartości polityczne oraz polityka zagraniczna wpływa na wartość waluty. Rosja obecnie jest obciążona politycznie przeciągającą się władzą Władimira Putina i Dmitrij Anatoljewicz Miedwiediew oraz postępowaniem tego kraju wobec Ukrainy i Gruzji. Sankcje gospodarcze jakie wprowadziły państwa stowarzyszone w ONZ oraz Unii Europejskiej spowodowały odcięcie Rosji od finansowania oraz nowych technologii które umożliwiają tańsze i na szerszą skale wydobycie surowców eksportowych. Obecnie te wszystkie czynniki czyli ograniczenia finansowania, blokada na nowe technologie oraz spadek wartości ropy naftowej i gazu powodują że Rosyjska gospodarka jest bardzo słabo odbierana a to się odbija bezpośrednio na wartości Rubla.


Można zarobić na krótkich i długich opcjach

W najbliższym tygodniu kraje zrzeszone w kartelu OPEC chcą się zebrać na specjalnie zwołanym zebraniu nadzwyczajnym gdzie gościem ma być też przedstawiciel Rosji. Moskwa zdecydowała się do zaproponowania koordynacji obniżenia wydobycia ropy naftowej o 5 % względem wyników osiąganych w ubiegłym miesiącu. Już sama ta informacja spowodowała umocnienie się Rubla w stosunku do pozostałych walut. Zgodnie z naszymi przewidywaniami z grudnia 2014 oraz połowy 2015 roku, Rubel może być sposobem do szybkiego zarobku lub też objęcia tak zwanej długiej pozycji czyli zakupu waluty i czekania na poprawę polityczną i finansową kraju. Niektóre informacje i idące za nimi decyzje mogą psychologicznie wspierać wartość Rosyjskiej waluty. Każde odbicie wartości baryłki ropy naftowej w górę ciągnie za sobą również w górę wartość Rubla.


Jeśli na początku lutego 2016 roku zapadnie decyzja że kartel OPEC wraz z Rosją obniżą wolumen wydobycia ropy naftowej w celu stymulacji wartości baryłki czarnego złota to na chwilę Rubel Rosyjski może poważnie skoczyć w górę. Już na same plotki wartość Moskiewskiej waluty zyskiwała. Od 19 stycznia gdy ceny ropy nieznacznie zaczęły odbijać od najniższych poziomów również wartość Rosyjskiej waluty nieznacznie zyskuje. Teraz gdy dojdzie do spotkania przedstawicieli kartelu OPEC i Rosji i faktycznie zapadnie decyzja o ograniczeniu wydobycia również Rubel może zyskać na wartości. Jest to rzadka sytuacja gdzie z prawie 100 % dokładnością można przewidzieć najbliższe zmiany na walutach. Zazwyczaj inwestorzy są zaskakiwani zmianami które są wywoływane właśnie przez ogłoszenie podjętych decyzji politycznych i finansowych danego kraju.


Czy to może być stały trend wzrostowy ?

Niestety raczej nie, spotkanie OPEC i Rosji jedynie na kilka dni zachwieje wartością Rubla w górę. Decyzja o koordynowanej obniżce wydobycia może okazać się mizerna. Rosja obstaje za obniżeniem wydobycia o około 5 % a to daje zaledwie 3 miliony baryłek dziennie mniej na rynku. Właśnie taką ilość ropy może dostarczać Iran który właśnie wraca na międzynarodową arenę i giełdy z swoimi surowcami. Także takie symboliczne obniżenie wydobycia może jedynie zrobić miejsce dla gracza który wraca na rynek a jeśli giełdy potwierdzą taki scenariusz to i cena ropy naftowej oraz Rosyjskiego Rubla ponownie skieruje swoje kroki w kierunku czerwonego koloru.


Dodatkowym zagrożeniem dla scenariusza obniżenia wydobycia przez część producentów czarnego złota jest fakt że tylko niewielka ilość właścicieli pól naftowych jest zrzeszona w OPEC. A to oznacza że również te kraje które nie będą brały w zebraniu mogą zwiększyć wydobycie aby odrobić straty z ostatniego roku oraz umocnić swoją pozycję wśród odbiorców czarnego złota.


Jak grać na Rublu by zarobić ?

Wymieniając złotówki na ruble zyskamy bardzo niewiele. Wraz z pogarszającą się sytuacją polityczną w Polsce oraz groźbą destabilizacji systemu bankowego również Polska złotówka sporo straciła na wartości. Dlatego gra na wymianę złotówki na ruble jest mało opłacalna. Znacznie więcej możemy zarobić jeśli posiadamy dolary lub Euro. Różnice na tych parach walut są znaczne a wahania ceny dość znaczne w krótkim czasie.


Oświadczenie

Każda osoba która podejmuje decyzje po przeczytaniu tego artykułu nadal bierze pełną odpowiedzialność za inwestycję na siebie. Analityk jak i serwis WiarygodnaFirma.pl jedynie pokazuje jakie są możliwości bez nakłaniania do inwestycji.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski