Rejestracja
Partner
Responsive image

Ulga na start pułapką


2018-08-24

Niedopatrzenie lub celowa zmiana

Od 30 kwietnia 2018 roku działa w Polsce nowa forma wsparcia przedsiębiorczych Polaków którzy pragną się usamodzielnić i otworzyć własną działalność gospodarczą. Nowa forma wsparcia nazywa się „Ulga na start”. Polega ona na tym że świeży przedsiębiorca nie płaci przez sześć miesięcy składek na ZUS od swoich przychodów. Jednak to nie jest takie piękne jak się wydaje. Niby i nowy przedsiębiorca który korzysta z ulgi na start jest oficjalnie zwolniony z opłat składek na ZUS jednak w przepisach jest luka która albo została tam specjalnie umieszczona lub przez przypadek.


Wspomniana luka w przepisach powoduje że przedsiębiorca korzystający z ulgi na start oficjalnie jest zwolniony z opłacania składek na fundusz zdrowia i rentowo-emerytalny ale funkcjonuje to inaczej niż całkowite zwolnienie. Tutaj sytuacja ma się analogicznie do prowadzenia działalności gospodarczej oraz wykonywania pracy dla swojego pracodawcy. Niby mamy zwolnienie z ZUS ale faktycznie jest przerzucany obowiązek na pracodawcę. Przy uldze na start mamy identyczną sytuację, przedsiębiorca który niedawno założył firmę może przerzucić obowiązek płacenia składek na ZUS na kontrahenta który zamówił zlecenie. Co to oznacza ? Tylko tyle że zapłacimy znacznie więcej za naszą usługę bo nie tylko standardową cenę wraz z podatkiem VAT ale i składki na ZUS dla zleceniobiorcy.


Ulga na start będzie tak naprawdę utrudniać nowym działalnościom gospodarczym wchodzenie na rynek. Każdy zamawiający kilka razy się zastanowi komu powierzy następne zlecenie gdy spotka się z takim działaniem. A to spowoduje że przedsiębiorcy będą sprawdzać firmę której mają zlecić działania w celu weryfikacji stażu istnienia na rynku w celu wyeliminowania niekorzystnych dodatkowych zobowiązań finansowych.


Efekty korzystne dla ZUS

Zachodzi podejrzenie że ta luka w prawie została tam ustawiona specjalnie przez osoby które przygotowywały tą ustawę. Jeśli zastosować się sumiennie do każdego z zapisów ustawy z dnia 6 marca 2018 roku to ZUS będzie na tym wygrany. Gdyż mimo że nowa działalność gospodarcza jest zwolniona z składek na fundusze ZUS to kontrahent zatrudniający taką firmę już nie ma ulgi. Oznacza to nic innego jak konieczność opłacenia składki ZUS w podstawowej formie. Efekt całego tego zamieszania jest taki że mimo iż premier Mateusz Morawiecki miał ulżyć i pomóc młodym przedsiębiorcom wystartować z własnym biznesem a tak przygotował prawo by ZUS zarobił na tym więcej niż normalnie.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski