Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Informacje >> Problemy Polskich firm

Problemy Polskich firm


2018-10-13

Firmy a brak bezrobocia

Od około roku czasu wskaźnik bezrobocia szoruje po dnie. Obecnie na październik 2018 rok mamy poziom 4,9 % bezrobotnych zarejestrowanych wobec wszystkich mieszkańców Polski zdolnych do pracy. Oczywiście poza statystykami są osoby wychowujące dzieci utrzymywane przez współmałżonka oraz 500+, oraz bezrobotni niezarejestrowani. Ale osoby należące do tych grup z pewnością radzą sobie samodzielnie skoro nie zgłosiły się do pośredniaków i nie przeprowadziły rejestracji w urzędzie jako osoba bezrobotna.


Brak bezrobotnych może cieszyć ludzi oraz pewną grupę statystyk. Jednak czy to zjawisko jest dobre dla gospodarki oraz przedsiębiorstw ? Przez brak wolnych rąk do pracy cała machina zwana gospodarką może dostać zadyszki. W obecnym momencie obserwujemy galopujący wzrost płac oraz dodatków do pensji. Jest to też efekt braku wolnych ludzi zdolnych podjąć zatrudnienie. Przedsiębiorcy dawniej mogli zawsze powiedzieć że jak któremuś pracownikowi coś się nie podoba to na jego miejsce jest 2 miliony chętnych. Dziś pracodawca liczy po cichu że konkurencja nie podbierze mu pracowników i będzie mógł realizować zamówienia w oparciu o posiadaną kadrę pracowniczą.


Pracownicy też nie są grzeczni

Pogoń za coraz lepszym wynagrodzeniem i brak umiejętności negocjacji po stronie pracowników powoduje sporą rotację ludzi między pracodawcami. Jest to kłopotliwe gdyż generuje dodatkowe koszty w postaci stałej rekrutacji oraz podnoszenia wynagrodzeń tak aby pracownikowi opłacało się akurat tutaj pracować. W przeciwnym razie pieniądze które poszły na rekrutację, szkolenie oraz wdrożenie do pracy pójdą na marne a pracownik z nowymi umiejętnościami odejdzie do innego pracodawcy.


Taka rotacja pracowników generuje realne straty dla gospodarki gdyż pracownik w rotacji podejmujący szkolenia stanowiskowe jest bezproduktywny a generuje koszty i absorbuje czas innych pracowników. W tym czasie mógłby na poprzednim stanowisku wypracowywać realny przychód dla swojego pracodawcy. W dodatku pogoń za lepszą pensją zaczyna przyśpieszać z kolejnymi osiągnięciami. Jak już kilka razy udało się dostać lepszą pracę to dlaczego przestać szukać dalej. Zawsze może być lepiej.


Efekt kilku czynników

Nakładające się na siebie czynniki generują problemy dla przedsiębiorców oraz całej gospodarki. Brak rąk do pracy, spowalnia realizację zamówień oraz wymusza wzrost cen. Rotacja pracowników generuje dodatkowe koszty związane z rekrutacją i szkoleniami. Ciągła walka o nowych pracowników na miejsce tych odchodzących zmniejsza marżę zysku z wytworzonej pracy. W efekcie budżety samorządów oraz kraju otrzymują mniejsze podatki a to przekłada się na spowolnienie w inwestycjach.


Kraje Europy zachodniej

Polska boryka się z tymi problemami dopiero od niedawna. Duża część Polaków po prostu opuściła kraj i przeniosła się do starej Europy gdzie już wcześniej brakowało pracowników. Kraje starej Europy pozyskały ręce do pracy właśnie z Europy środkowej między innymi z Polski. Nasi rodacy zamiast pracować tu na miejscu wyjechali za pracą do krajów ościennych. Radykalny odpływ pracowników przez otwarte granice oraz programy socjale w postaci 500+, realnie zmniejszyły ilość wolnych rąk do pracy. Dodatkowo, nowe inwestycje generowane przez światowe koncerny właśnie tu w Polsce wyczerpały zasoby ludzi chętnych do pracy.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+