Rejestracja
Partner
Responsive image

Innowacje w Polsce to rzadkość


2020-02-23

Czym jest innowacja ?

Innowacje to nie tylko nowości całkowicie zbudowane od zera. W przeważającej wielkości wszystkich nowych pomysłów oraz produktów już w fazie planowania opiera się o inny już istniejący mechanizm. Również z definicji innowacji wynika że zazwyczaj 95 % to produkt czy usługa już istniejąca a 5 % nowego wkładu to innowacja. Tak też świat postrzega nowe pomysły. Jednak tak jak jest to opisane na samym początku, innowacje to dziś rozszerzenia starych produktów a nie tak jak większość ludzi myśli że to nowe produkty i usługi.


Dlaczego innowacje to zazwyczaj rozbudowa już istniejącego ?

Świat w 2020 roku ma na swoim koncie całkiem sporo dokonań. Owszem jeszcze nie wydobywamy ród metali szlachetnych ze skał przelatujących w pobliżu ziemi, ale mamy Międzynarodową stację kosmiczną oraz rakiety które wracają na ziemię po wystrzeleniu w przestrzeń kosmiczną. Ilość istniejących wynalazków jest tak duża że naprawdę ciężko coś nowego wymyślić coś takiego czego jeszcze nie było. W większości jest to rozbudowa istniejącego mechanizmu o nowe funkcje dzięki czemu uzyskujemy nowe produkty lub znaczne zmniejszenie kosztów produkcji czy też mniejszą emisję spalin do atmosfery. Tak rozwija się dziś świat, poprzez udoskonalanie już istniejących mechanizmów.


Polska a innowacje ?

Wszyscy słyszymy w radiu i telewizji szczególnie w TVP1 jak to Polska się rozwija w obecnych czasach. Wszyscy wierzymy w nasze wewnętrzne wiadomości. Ale aby mieć pełną perspektywę warto czasem zajrzeć gdzieś dalej do mediów miedzy narodowych. W ostatnich dniach został opublikowany raport związany z innowacyjnością który dostarcza porównania w pierwszym zakresie 35 państw oraz w drugim 127 krajów. W pierwszym przypadku raport został opublikowany przez Związek Przemysłu Niemieckiego. W tym rankingu Polska znalazła się na 27 miejscu tuż za Chinami. W tym rankingu przoduje Szwajcaria na drugim miejscu jest Singapur na trzecim Belgia a dopiero na czwartym Niemcy. To nie jest pocieszające dla Polski gdyż jesteśmy uważani za fabrykę podzespołów dla niemieckiej gospodarki. Jednak z zestawienia wynika jeszcze jeden istotny fakt. Chiny które są fabryką świata są zaledwie na 28 miejscu, tuż przed nami Polakami. W rankingu Global Innovation Index polska zajmuje 39 miejsce z 127 sklasyfikowanych gospodarek. To już lepsze miejsce gdyż w indeksie znajduje się znacznie więcej państw uplasowanych daleko za nami. Nie jest to żaden powód do dumy, bo należy spojrzeć do przodu gdzie mamy równie daleką drogę do liderów.


Czy dojdzie do zmiany ?

Z rankingów z poprzednich lat wynika że Polska ma progres, niewielki bo w ostatnim roku uzyskaliśmy wzrost tylko o jedno miejsce ale za to można cieszyć się że nie idziemy w kierunku przeciwnym tylko podążamy za trendami. Jednak nic się nie zmieni jeśli nadal będziemy przeznaczać tak małe środki na badania oraz rozwój rodzimych produktów oraz usług.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski