Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> >> Bezpieczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo w sieci


2015-03-29

Zagrożenia z internetu

Eksperci branży IT już dawno przewidywali że 2015 będzie rokiem zwiększenia się zagrożeń płynących z internetu. Już na samym początku działania sieci, powstawały zagrożenia. W pierwszym momencie działania internetu, po prostu zwiększyła się ilość zarażanych komputerów za pomocą wirusów które wcześniej rozpowszechniane były za pomocą oprogramowania przekazywanego na nośnikach takich jak płyty CD i dyskietki. Powstanie sieci internet umożliwiło rozpowszechnianie zainfekowanych plików za pomocą stron z hakowanym oprogramowaniem. Dzisiaj gdy w internecie znajdują się strony firmowe oraz sklepy, zagrożenia przybierają troszkę inne kształty. Dawniej szkodliwe oprogramowanie miało jedynie uprzykrzyć życie użytkownikom komputerów. Gdyż z problemów komputerów które uległy infekcji nie płynęła żadna korzyść. Dziś ataki są nieszkodliwe z pierwszego punktu widzenia. Atak jest maskowany a komputer ofiary nie jest poddawany uszkodzeniu a stałej obserwacji w celu pozyskania danych takich jak loginy, hasła oraz adresy witryn w których zostały użyte.


Zagrożenia dla firmy

Gdy prywatny użytkownik jest narażony na utratę władzy nad swoimi profilami lub pieniędzmi z konta, to firmy stoją przed całkiem innym zagrożeniem. Przedsiębiorcy obecnie nie funkcjonują bez internetu. Oprócz sprawdzania stanu konta bankowego, firmy często prowadzą całą działalność za pomocą sieci. Atak na serwer konkretnej firmy może spowodować utratę danych z baz oraz uszkodzenie oprogramowania. To będzie miało konsekwencje w postaci braku widoczności witryny w internecie co przełoży się na całkowity brak zamówień. Wraz z rozwojem internetu ewoluują również metody atakowania konkurencji. Dziś jednym z największych źródeł ruchu na stronach internetowych jest wyszukiwarka Google. Posiadanie witryny która znajduje się wysoko w rankingu wyszukiwarki gwarantuje zwiększoną liczbę odwiedzin. Ostatnie zmiany wprowadzone do algorytmu wyszukiwarki Google powodują otworzenie możliwości działania na szkodę konkurencji bezpośrednio w wynikach wyszukań. Wystarczy znać mechanizm wyszukiwarki aby wpływać na wyniki swojej witryny ale również można wpływać na wyniki wyświetlania konkurencji. Za pomocą kilku prostych sztuczek można wypchnąć konkurencję z pierwszej dziesiątki co gwarantuje przejęcie ogromnego ruchu z wyników wyszukiwań.


Ryzyko wzrasta, nikt nie reaguje

Dopiero w momencie odczucia bezpośrednich skutków takiego ataku na pozycję witryny lub działanie serwera powoduje że przedsiębiorcy zaczynają szukać lepszych rozwiązań lub zabezpieczeń obecnej infrastruktury. Brak wiedzy o zagrożeniach powoduje że przedsiębiorcy zauważają problem gdy już bezpośrednio ich dotyczy. Dodatkowym kłopotem jest brak sprecyzowanych rozwiązań przeciw takim działaniom. Problem nie jest nowy ale pojedyncze i w dodatku rozproszone przypadki często naprawiane w pośpiechu na własną rękę, powoduje że nikt nie zajmuje się budowaniem rozwiązań na szeroką skalę. W tym czasie technologia szkodzenia ewoluuje i za niedługo celem nie będą tylko małe i średnie firmy ale i duże spółki aukcyjne, banki, struktury obronne czy serwisy rządowe.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+