Rejestracja
Partner
Responsive image

Zmiana pogody na deszczową


2020-02-23

Nareszcie pada deszcz

Od kilku miesięcy w Polsce panowała taka pogoda że deszcz to widziano jedynie przelotny i to w niektórych miejscach kraju. W ostatnich tygodniach do naszego kraju przybył orkan który w pierwszej chwili przyniósł porywiste wiatry jak i ochłodzenie. W górach był widoczny przelotny śnieg a w niższych partiach kraju przelotne deszcze. Obecnie synoptycy zapowiadają tydzień deszczowej pogody. Gdyby było chłodniej ten deszcz zamieniłby się w śnieg co pomogłoby roślinom które potrzebują takiej pokrywy aby ziemia wokół nich została nasączona. W Polsce od 2015 roku panuje susza. Oznacza to że opady deszczu są znacznie obniżone a gdy przychodzą są gwałtowne. Niestety gleba nie przyswaja wody podczas ulewnych deszczów. Zazwyczaj w takich sytuacjach po prostu spływa zgodnie z ukształtowaniem terenu do najbliższych rowów melioracyjnych a następnie do koryt rzek aby przedostać się do morza Bałtyckiego.


Niestety w Polsce retencja wody opadowej jest na bardzo słabym poziomie. W 2019 roku ministerstwo rolnictwa przyznało pierwsze dopłaty dla rolników którzy chcą zbudować na swoim terenie rezerwuary wody w celu zabezpieczenia potrzeb swojego gospodarstwa oraz zatrzymania części wody opadowej na miejscu. Do podobnych działań zachęca się prywatnych właścicieli domów jednorodzinnych. Tutaj apeluje się o inwestycje w zbiorniki zatrzymujące tak zwaną deszczówkę w specjalnych zbiornikach aby następnie wykorzystać ten zasób do podlewania ogródka czy też trawnika co zaoszczędzi wodę użytkową z wodociągów. Niestety jeśli chodzi o duże zbiorniki retencyjne to nadal mamy spore braki i opóźnienia w tworzeniu takich zabezpieczeń na wypadek powodzi i suszy. Tak zbiorniki retencyjne pomagają również w czasie suszy. Zebrana w nich woda może posłużyć do zasilania rzek co powoduje znacznie niższy spadek lustra wody w rzekach.


Obecnie brak jakichś większych planów na retencję wody w naszym kraju. Polska to stosunkowo mało zasobny kraj w fundusze pieniężne. A budowa zbiornika retencyjnego to spory wydatek oraz koszty takie jak przesiedlenia oraz odszkodowania dla wysiedlanych mieszkańców oraz utrata żyznych terenów rolniczych oraz przemysłowych na sporym terenie. Obecnie mamy bardziej suche lata dlatego nikt nie spodziewa się powodzi. Tym bardziej wszelkie plany na temat zbiorników retencyjnych czy też progów wodnych są spychane na dalsze terminy. Wszystko będzie dobrze do puki nie przyjdzie ogromna nawałnica jak w 1997 roku która obnaży wieloletnie zaniedbania.


Niestety takie działanie a raczej ich brak powoduje że nasz kraj staje się coraz bardziej wysuszony. Brak zbiorników retencyjnych to brak ochrony przed powodziami ale też brak zapasów wody na ewentualne susze i przerwy w opadach.


Dlaczego w Polsce nie pada deszcz ?

Wielu sceptyków powie, ale zaraz przecież pada. Tak ale chwilowo. W Polsce mamy bardzo dużo elektrowni węglowych, które emitują gazy cieplarniane do atmosfery. Większość paliwa, które spalamy w naszych elektrowniach to węgiel pochodzący z naszych rodzimych kopalni. Pokłady węgla są naturalnym izolatorem które do tej pory hamowały ciepło geotermiczne w niższych partiach ziemi. Przez zmniejszoną izolację od geotermii w którą Polska jest bogata oraz dużą emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, nad naszym krajem tworzy się bańka ciepłego powietrza. To powoduje że chmury deszczowe częściowo omijają nasze ziemie.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski