Partner
Responsive image

Uważaj na darowizny od rodziny


2020-02-24

Odbierasz darowizny od rodziny, uważaj na podatek

W Polsce można przekazywać darowizny w wymiarze pieniężnym oraz rzeczowym co oczywiście w przypadku należnego podatku również jest przeliczane na wartość pieniężną. Jak wszystkim wiadomo darowizny wśród członków rodziny są objęte ulgami oraz zwolnieniami z podatków zgodnie z ustawą o darowiznach która jasno określa od kogo i w jakim czasie jakiej wielości darowiznę bez podatku możemy przyjąć. Istnieje też możliwość przyjęcia kwoty wyższej niż ustanowiona w ustawie bez konieczności opłacenia podatku od tej sumy, jednak aby skorzystać z takiej ulgi należy w odpowiednim czasie złożyć wskazany przez urzędników odpowiedni dokument w którym przyznajemy się do otrzymania takiej darowizny.


Gazeta Rzeczpospolita, tymczasem donosi o problemach osób które takową darowiznę przyjmowały lub właśnie przyjęły od swoich bliskich, złożyły odpowiedni dokument a mimo to urzędnicy fiskalni nałożyli na nich podatek do zapłacenia od otrzymanej darowizny. Urzędnicy podobno nagminnie w ostatnim czasie podważają darowiznę w gotówce. Z niektórych informacji wynika że osoby które dokonały przelewu darowizny z konta na konto nie mają takich trudności. Urzędnicy ścigają i nakładają podatek jedynie na osoby które ujawniły w dokumencie informujących urząd skarbowy o przyjęciu darowizny informację iż otrzymały pieniądze w gotówce.


W niektórych przypadkach starszych osoby, które dysponowały pieniędzmi, które chciały przekazać swoim dzieciom, posiadały jedynie gotówkę. Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, tylko część społeczeństwa dysponuje kontami bankowymi. Od 2016 roku wprowadzono podatek bankowy, który został przerzucony na klientów w postaci opłat za konta które do tej pory jako usługa były prowadzone za 0 złotych. Takich kont bankowych za które nie trzeba płacić jest bardzo mało, częściej zdarzają się promocje mające na celu zmuszenie klienta do wykonania transakcji kartą aby konto lub opłaty za kartę zostały umorzone. To skutecznie odstrasza świadomych użytkowników pieniądza od zakładania kont. Dlatego niektóre darowizny są przekazywane w formie gotówki. I tutaj fiskus znalazł szansę dla siebie oraz budżetu państwa Polskiego. Skoro jest niejasność, to można nałożyć podatek na takie osoby.


Osobiście jako autor tego tekstu jestem przeciwny takim praktykom. Urząd Skarbowy powinien rezygnować z nałożenia podatku na osoby które zgodnie z ustawą są zwolnione z takowego podatku w przypadku doniesienia odpowiedniej dokumentacji.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski