Partner
Responsive image

Oszuści wykorzystują mapę zachorowań COVID19


2020-03-16

Wyłudzanie danych poprzez aplikację na telefon

Osoby trudniące się wyłudzaniem danych oraz oszczędności od obywateli wykorzystują obecną pandemię wirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 u osób zarażonych. Mechanizm oszustwa jest bardzo prosty a użytkownicy telefonów sami pokazali w jaki sposób można ich zaatakować. W obliczu pandemii, która obecnie szaleje na całym świecie (148 krajów w dniu 16.03.2020), olbrzymia ilość osób z całego świata odwiedza oraz pobiera informacje z głównej mapy zachorowań, którą udostępnił Instytut Johns Hopkins. Przestępcy bardzo szybko wpadli na pomysł że mapa dostępna jest w wersji na komputery stacjonarne oraz laptopy. Za to odnalezienie jej za pomocą telefonu nastręcza sporych problemów gdyż link do odpowiedniej podstrony jest dość długi. Z tego względu gdy tylko pojawiły się tak zwane appki na telefony komórkowe, które ułatwiały podglądanie zgromadzonych wiadomości na wspomnianej wcześniej mapie zachorowań. Popularność aplikacji na telefony jest bardzo duża gdyż internauci jak wiadomo są leniwi i wolą kliknąć jeden link lub zainstalować prostą małą aplikację na telefon byle tylko uniknąć żmudnego wyszukiwania mapy zachorowań za pomocą wyszukiwarki. Tym samym przez swoje lenistwo otworzyli drogę dla wszelkiej maści oszustów z całego świata, którzy żerują na ludzkiej niewiedzy.


Jak działają aplikacje pokazujące dane z Instytutu Johns Hopkins ?

Metoda jest bardzo prosta i wręcz bardzo skuteczna. Strach mobilizujący obywateli poszczególnych krajów w których są pierwsze zachorowania inicjuje konieczność pobierania informacji z w miarę wiarygodnego źródła. Lenistwo ludzi powoduje że najłatwiej jest wyszukać w sklepach iOS lub Androida aplikację którą można zainstalować na naszym telefonie. Aplikacja pobiera prawdziwe dane z strony Instytutu imienia Johns Hopkins. Jednak w tle działają dodatkowe podprogramy które mają na celu wyłudzić wrażliwe dane takie jak hasła oraz loginy do kont bankowych lub dane osobowe. Jest to typowy koń trojański mający na celu kolportowanie prawdziwych danych o zagrożeniu a przy okazji działając w tle zbiera wrażliwe dane o osobie która zainstalowała sobie taką aplikację.


Zalecenia, jak się bronić przed oszustwem ?

Najbardziej efektywną metodą jest usunięcie całej aplikacji oraz przeskanowanie swojego telefonu programem do likwidacji trojanów oraz innych aplikacji które pobierają dane z naszego telefonu. Tylko takie działanie ma sens. W przeciwnym razie nadal udostępniasz swoje wrażliwe dane przestępcom.


Jak sprawdzać informacje na temat rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 ?

Aby pomóc wszystkim osobom które mają problem z wpisaniem długiego linku w pole adresu przeglądarki internetowej zainstalowanej na telefonie, udostępniamy skrócony link za pomocą bezpiecznego portalu do skracania długich nazw URL:

http://tnijurl.com/sarscov2/

Link ten będzie dostępny przez cały czas dla wszystkich osób które w bezpieczny sposób chcą sprawdzić mapę zachorowań na SARS-CoV-2 wywołujący chorobę COVID-19.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski