Rejestracja
Partner
Responsive image

Bezrobocie maleje ale dlaczego


2016-12-18

Dlaczego bezrobocie maleje ?

Obecnie rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość z naczelnym przywódcom od samego początku Jarosławem Kaczyńskim, za pomocą ministrów i Pani Premier Beaty Szydło, chwalą się że za ich rządów bezrobocie spadło do najniższych poziomów w ostatnich latach. Jest to fakt, z rynku bezrobotnych czyli zarejestrowanych osób w tak zwanych „Pośredniakach” z urzędu zwanych „Urzędami do spraw zatrudnienia”. Na gablotach pośredniaków zawieszanych jest coraz więcej ogłoszeń w których przedstawiciele firm szukają pracowników. To właśnie w tym miejscu bezrobotni w pierwszej kolejności szukają pracy. Jednak prawdziwych danych nigdy nie poznamy. Jest to spowodowane jednym ważnym faktem, wiele osób mimo że jest bez pracy, po prostu nie rejestruje się jako bezrobotny. Pracują oni na czarno lub mają intratne biznesy poza prawem. Dlatego nie afiszują się systemowi aby nie zwracać na siebie uwagi oraz nie poświęcać czasu na meldowanie się gdy urzędnicy znajdą dla kandydata kolejną ofertę.


Sprytne pozbycie się bezrobotnych

Partia rządząca chwali się że bezrobocie maleje za ich rządów ale nie wspomina że za ich poprzedników ten proces trwał od trzech lat a w 2016 roku zwolnił na swojej sile. W dodatku podczas rządów koalicji PO i PSL zatrudnienie było faktyczne a teraz mamy do czynienia z malejącym bezrobociem (statystycznym) i brakiem wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Jednak w tym akapicie zajmiemy się inną kwestią malejącej ilości bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach. Partia rządząca zaleca aby urzędy zatrudniały bezrobotnych do prac sezonowych. Oznacza to pracę przy grabieniu liści, obsadzaniu rabatek, pracach porządkowych na ulicach. Wiele osób nie chce aby znajomi ich widzieli podczas wykonywania takich czynności. Dlatego wraz z kolejnymi wezwaniami na rozmowę w sprawie pracy, bezrobotny tracił możliwość bycia zarejestrowanym z powodu usilnego niepodejmowania aktywności pracowniczej albo samodzielnie się wyrejestruje się sam aby nie otrzymywać takich propozycji. Tak realnie wygląda spadek bezrobocia w urzędach pracy.


Efekt 500 +

Do tego schematu dodatkowo nakłada nam się efekt programu 500 + który generuje coraz więcej osób które rezygnują z pracy lub decydują się na obniżenie zarejestrowanego dochodu w celu otrzymania pomocy od państwa na pierwsze dziecko. W rodzinach wielodzietnych, kobiety decydują się częściej zrezygnować z kariery zawodowej szczególnie gdy wykonywana praca jest nisko płatna lub gdy pracownica nie lubi swojego miejsca zatrudnienia. Dodatkowe pieniądze z programu 500 + pomagają utrzymać budżet rodzinny w odpowiednim kształcie, a dodatkowe środki z pomocy społecznej też dla sprytnych są do osiągnięcia. Z badań opublikowanych przez GUS wynika że w ostatnim roku aż o 150 tysięcy podniosła się liczba osób które deklarują ze zajmują się tylko gospodarstwem domowym. I tutaj mamy też powód znikających bezrobotnych. Pracownicy którzy odchodzą z pracy z powodu otrzymania od państwa dodatkowych pieniędzy są zastępowani przez bezrobotnych. Dlatego też widać największą ilość nowych zatrudnionych kobiet w statystykach. Bo to właśnie kobiety najczęściej teraz rezygnują z pracy aby zająć się ogniskiem domowym. Ich miejsce zastępują inne kobiety które postawiły na karierę lub nie mają wsparcia w postaci męża i dwójki lub więcej dzieci na które państwo daje pieniądze. Mimo wzrostu zatrudnienia, wzrosła też ilość odejść z pracy, co wywołało tą rotację. Mimo to nie rośnie ogólna liczba zatrudnionych w Polskiej gospodarce tak szybko jak statystyki nowych zatrudnień.


Ostatni czynnik, emigracja zarobkowa

Wiele osób po grudniu 2015 roku i wygranej w wyborach przez partię Prawo i Sprawiedliwość, postanowili opuścić kraj i zmienić miejsce zamieszkania. Również przyśpieszyła emigracja zarobkowa nastawiona tylko na zysk. Wiele osób z Polski wschodniej nadal ma problem z znalezieniem zatrudnienia w swojej okolicy. Osobiście znam osoby które wyjeżdżają z części wschodniej Polski do krajów Europy południowej. Wszyscy jeżdżą tam w celach zarobkowych.


I to jest cała prawda o spadku bezrobocia w Polsce. Wszystko to wynika ze statystyk. Tylko strona rządząca dziwnym trafem komentuje te dane w specyficzny sposób, pokazując swoją zasługę tam gdzie jej nie ma.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski