Partner
Responsive image

Stopy procentowe pozostają


2018-05-17

Jest decyzja RPP

Rada Polityki Pieniężnej po kolejnym spotkaniu wydała oświadczenie w którym ogłoszono że podstawowe stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Obecnie to najdłuższy okres w którym utrzymuje się podstawowa stopa procentowa na poziomie 1,5 punktu procentowego. To najniższy poziom tego wskaźnika od czasu gdy został ustanowiony oraz jest prowadzony monitoring jego wartości. Podstawowe stopy procentowe określają dla banków wartość kredytów oraz lokat. To na podstawowej stopie procentowej opiera się cały system bankowy powiązany z lokatami oraz kredytami. Utrzymujący się poziom 1,5 % stawki podstawowej powoduje że osoby prywatne oraz firmy mogą nadal spłacać swoje zobowiązania ponosząc minimalne koszty takiego kredytu. Jednak należy pamiętać że RPP zawsze może zmienić swoją politykę i podwyższyć podstawowe stopy procentowe. Na dalsze obniżanie nie ma co już liczyć gdyż już teraz obserwujemy ten wskaźnik na poziomie najniższym w historii.


Niskie stopy, słaba złotówka

Utrzymywanie obecnej polityki RPP na niezmienionym poziomie powoduje że kredytobiorcom jest lżej. Jednocześnie RPP powoduje że osoby które oszczędzają na lokatach terminowych tak naprawdę tracą pieniądze gdyż zysk z lokaty pomniejszony o podatek belki sprowadza zysk poniżej kosztu inflacji co realnie powoduje że nasze pieniądze na lokatach bankowych tracą na wartości. Kolejnym złym efektem jest słabość naszej waluty względem pozostałych instrumentów płatniczych. Dodatkowym problemem jest brak zyskiwania możliwości do gaszenia przyszłych pożarów. Od dziewięciu lat wychodzimy z kryzysu ekonomicznego który zafundowały nam Amerykańskie banki. Ekonomiści już od dwóch lat wypatrują kolejnych oznak załamania rynku gdyż to wynika z cyklu koniunktury. A Polska zamiast wykorzystać ten czas na zgromadzenie instrumentów do stymulowania gospodarki, korzysta w najlepsze z niskich stup procentowych.


Brać kredyt czy nie brać ?

Z ust prezesa RPP padły słowa które mogą sugerować że stopy procentowe nie zmienią się do końca tego roku a nawet może i do końca 2019. To oznacza że mamy około 19 miesięcy niskich stóp procentowych przynajmniej w teorii. Jeśli już musimy wziąć kredyt to taki który możemy spłacić w czasie 20 miesięcy gdyż później RPP może zmienić zdanie i podnieść stopy procentowe. Gdy RPP faktycznie podniesie podstawowe stopy procentowe wzrosną rady kredytów co wpłynie na możliwości finansowe wszystkich osób które posiadają kredyty w bankach. Dlatego należy dokładnie przemyśleć strategię brania kredytu tak aby w przypadku zmiany polityki przez Radę Polityki Pieniężnej , przez przypadek nie stać się niewypłacalnym. Dotyczy to szczególnie tych osób i firm które posiadają kilka zobowiązań, ich suma rat może wzrosnąć bardzo mocno.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski