Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Gospodarka >> Jeszcze przez rok niskie procenty

Jeszcze przez rok niskie procenty


2018-10-13

Decyzja RPP, dalej bez zmian

Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej nikogo raczej nie zaskoczyła. Od dłuższego czasu utrzymuje się tendencja do utrzymywania niskich stóp procentowych w celu pobudzania rynku. Niskie stopy procentowe to słaby zarobek dla deponentów środków na lokatach. Osoby które w ten jeden z najbezpieczniejszych sposobów oszczędzają dziś pieniądze zarabiają tak naprawdę bardzo niewielkie pieniążki. W niektórych przypadkach ledwo gonią inflację. A należy jeszcze pamiętać o podatku Belki od zysków kapitałowych.


Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) została podjęta jeszcze zanim ogłoszono decyzję agencji ratingowej Standard &Poor s , o podwyższeniu ratingu Polski względem poprzednich ustaleń. Również w ostatnim czasie ogłoszono że Polska zalicza się już do gospodarek rozwiniętych. Do niedawna zaliczaliśmy się do gospodarek rozwijających się. A to ma też wpływ na ilość inwestycji, kierunek przepływu kapitału oraz wzrostu wynagrodzeń dla pracowników.


Nie należy zapominać że w Polsce stale maleje bezrobocie. Jest to efekt otwartych granic, niekorzystnej polityki wewnętrznej oraz niskich płac przy wysokich kosztach życia. Dlatego osoby które nie posiadają większych kotwic w postaci domów i majątków w nieruchomościach, częściej decydują się na opuszczenie rodzimego kraju w poszukiwaniu lepszej pracy i ciekawszego miejsca do osiedlenia się wraz z rodziną.


Czy warto teraz brać kredyt ?

Jeśli nie musisz bać dodatkowych zobowiązań finansowych to lepiej na razie tego nie robić. W perspektywie roku czasu, RPP może zmienić swoje podejście. Dodatkowo bankowcy wieszczą kolejny kryzys gdyż już zbyt długo odbijamy się od dna po ostatniej wpadce finansjery. Ilość długów jest znacznie większa niż w roku 2008 gdy na świecie rozlał się kryzys finansowy. Bankowcy przewidują ze za cztery może pięć lat przyjdzie kolejna bessa wraz z ogromnym krachem finansowym dotyczącym całego świata. Polska do tego wydarzenia jeszcze się nie szykuje ale jedną z metod jest obniżanie stóp procentowych. Nasze są bardzo nisko dlatego przewiduje się że RPP będzie chciała wcześniej podnieść oprocentowanie lokat i kredytów.


Ofensywa sprzedażowa kredytów

Mimo że zagrożenie wzrostu kosztów zaciągniętych kredytów może w najbliższym czasie wzrosnąć to i tak odbiorcy reklam bardzo chętnie zaciągają kolejne zobowiązania. Zgodnie z przedstawianymi przez banki statystykami sprzedaży, obecnie nie trzeba się trudzić by ktoś chciał pożyczyć pieniądze. W Polakach odblokowała się przedsiębiorczość i inwestują w poprawę swojego stylu życia, w lepsze otoczenie, nowe budynki inwestycyjne. Suma kredytów drastycznie rośnie. To już jest samo w sobie alarmujące jednak nikt na razie się tym nie przejmuje, bankowcy zaś liczą przyszłe zyski. Tylko czy wszystkie te kredyty zostaną w całości spłacone ? To właśnie jest trudne do przewidzenia. Wziąć pieniądze jest bardzo łatwo, ale spłacać regularnie raty, to jest wyzwanie i sprawdzian charakteru. Wiele ludzi spłaca swoje zobowiązania na początkowym etapie gdy wszystko idzie dobrze. Gdy pojawiają się trudności z realizacją własnych celów, zazwyczaj również poprzestają spłacać kredyty. Dodatkowo wiele z pożyczek jest obliczona na 5 i więcej lat. A to poważnie zagraża terminowości spłat w przyszłości. Zgodnie z deklaracją RPP tylko do 2019 roku mają być utrzymywane stopy procentowe na obecnym poziomie. Gdy zostaną podwyższone, osoby oszczędzające na lokatach więcej zarobią a osoby spłacające kredyty więcej zapłącą za swoje zobowiązania.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+