Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Gospodarka >> KNF stracił zaufanie

KNF stracił zaufanie


2018-11-18

Komisja Nadzoru Finansowego KNF

Instytucja ta została powołana przy pomocy ustawy z 2006 roku o nadzorze nad rynkiem finansowym. Polska Giełda Papierów Wartościowych ( GPW ) w warszawie działa już od 12 kwietnia 1991 roku, jednak ustawodawcy dopiero w 2006 roku zdecydowali powołać organ który nadzoruje rynek finansowy. Przypominamy że już w 2008 roku mieliśmy do czynienia z globalnym kryzysem finansowym który został wywołany przez jeden z dużych banków w Stanach Zjednoczonych Ameryki ( USA ).


KNF został powołany do pilnowania prezesów firm i instytucji finansowych przed zbytnimi manipulacjami. Rynki finansowe są dość młode w dziejach ludzkiej historii i dopiero uczymy się jakie są pokusy. Dlatego w większości krajów istnieją podobne instytucje które sprawują nadzór nad branżą finansową.


Utrata zaufania przez KNF

Leszek Czarnecki ujawnił 13 listopada 2018 roku nagranie na którym słychać głos ówczesnego prezesa KNF Marka Chrzanowskiego, który chce wstawić swojego człowieka do Getin Noble Bank i na kartce przedstawia sumę jego wynagrodzenia. Cała sytuacja wygląda dość groźnie bo to zawoalowana forma skorumpowania prywatnego przedsiębiorcy przez urzędnika państwowego. Przypomnijmy jeszcze tylko dla porządku że Marek Chrzanowski został nominowany na fotel prezesa KNF przez Panią premier Beatę Szydło 13 października 2016 roku. Na dostarczonej do prokuratury w Katowicach nagrania, słychać jak Marek Chrzanowski proponuje przychylność Komisji Nadzoru Finansowego dla banku Getin Noble Bank w zamian za zatrudnienie wskazanego przez Chrzanowskiego prawnika. Suma wynagrodzenia nie padła w nagraniu, została wskazana na kartce papieru. Biznesmen informuje że był tam napisany 1% , czyli 40 milionów według ówczesnej kapitalizacji banku.


Po odrzuceniu przez bankiera propozycji, wspomniany prawnik został zatrudniony w innym prywatnym banku w radzie nadzorczej. Chodzi o radę nadzorczą Plus Banku należącego do Zygmunta Solorza-Żaka. Sugeruje to że działania Chrzanowskiego były serią działań a nie pojedynczym wyskokiem.


Państwo PiS nie działa

Niestety musimy się też odnieść do działań rządu PiS. Mimo zwołania piątkowej narady na Nowogrodzkiej i tak służby zawiodły. Widać że obóz rządzący już zamiata sprawę pod dywan. Agenci CBA dotarli do centrali KNF w Warszawie dopiero po powrocie Chrzanowskiego z Singapuru. Marek Chrzanowski miał do pokonania kilka tysięcy kilometrów a agenci CBA jedynie kilka. Co sugeruje stanowczą opieszałość. Były już prezes KNF mógł mieć dostęp do dokumentów i zlikwidować niewygodne dla niego papiery przed wkroczeniem agentów CBA. Dodatkowo w sprawie nikt nie został jeszcze zatrzymany a powaga uczynku jest bardzo duża. Urzędnik z ramienia partii rządzącej wykorzystywał swój urząd do szantażowania prywatnych przedsiębiorców i żądał od nich haraczu w zamian za przychylność urzędu regulacyjnego którego sam był prezesem.


Niestety na tej aferze traci cały system bankowy. W Piątek wszystkie banki potaniały na GPW, to sugeruje wyprzedaż aktywów. To nie koniec złych wiadomości. W piątek również były obserwowane pierwsze kolejki zdesperowanych klientów którzy chcą wycofać swoje pieniądze z banków. To grozi stabilności systemu który działa na zasadach dźwigni jeden do dziesięciu. To oznacza że banki posiadają zaledwie 10 % gotówki względem pożyczonych kredytów. Przy fali wycofywania funduszów ulokowanych na lokatach terminowych banki stracą płynność i będą musiały szukać dodatkowego kapitału aby być wypłacalnym.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+