Partner
Responsive image

Droższy olej napędowy


2019-01-09

Olej napędowy

Jedno z najpopularniejszych paliw czyli olej napędowy w ostatnich miesiącach stał się najdroższym paliwem. Do tej pory najdroższa była benzyna której znacznie więcej zużywają silniki samochodowe w porównaniu do oleju napędowego na tej samej długości trasy. Benzyna jest mniej ekonomiczna ale za to daje pojazdowi znacznie większą dynamikę oraz przyśpieszenie. Olej napędowy służył w pierwszej kolejności transportowi towarowemu, transportowi publicznemu a w ostateczności zaadaptowano silniki diesel do samochodów osobowych, głównie tych większych ale producenci do niedawna potrafili wstawić taki silnik nawet do Hyundaia i10.


Olej napędowy jest paliwem do ciężarówek oraz Tirów. A jak wiadomo jest to obecnie najpopularniejszy sposób transportu wszelkich towarów na całym świecie. To właśnie transport kołowy po wprowadzeniu oleju napędowego na rynek wyparł transport kolejowy. Transport stalowymi drogami za pomocą kolei jest opłacalny na dużych odcinkach. W operatywie jednego kraju lub sąsiadujących ze sobą częściej wybierany jest transport ciężarówkami.


Wzrost kosztów paliwa które jest używane głównie do przewozu towarów w krótkim czasie odbije się na cenie usług transportowych a co za tym idzie wpłynie również na ceny tych towarów które są transportowane. Ostatecznie to obywatele zapłacą za wyższe koszty transportu.


Dwa światełka w tunelu

Obecnie mamy rok wyborczy (2019), a partia rządząca chlubi się wykorzystywać narzędzia takie jak spółki skarbu państwa do celów politycznych. Dziś 9 stycznia 2019 roku, została opublikowana informacja prasowa na Money.pl w której obecny prezes Orlen informuje że paliwa nadal będą tanieć tak jak jest to obserwowane od listopada 2018 roku. Także jednym z dobrych objawów jest informacja że już teraz olej napędowy można kupić poniżej pięciu złotych za litr to jeszcze jest szansa na obniżkę.


Drugim światełkiem w tunelu jest zwiększająca się popularność samochodów elektrycznych oraz hybryd. Same samochody z napędem elektrycznym są jeszcze mało popularne z uwagi na małą liczbę stacji ładowania i wysoki koszt zakupu. Jednak rynek samochodów hybrydowych jest obecnie w rozkwicie. Połączenie silnika spalinowego z elektrycznym napędem miejskim jest milowym krokiem w oszczędności podczas jazdy samochodem. Niestety to rozwiązanie jest jak na razie dostępne jedynie dla samochodów osobowych oraz typu kombi. Transport towarowy raczej na razie nie będzie korzystał z takich rozwiązań. A to za sprawą że silniki elektryczne w hybrydach wykorzystywane są w miastach gdzie prędkość nie przekracza 50 km/h.


Dlaczego olej napędowy drożeje ?

Zmiana wartości oleju napędowego jest pochodną kilku czynników. Polskie rafinerie już w 2018 roku produkowały znacznie mniej tego paliwa niż wymagał rynek. Konieczne było uruchomienie sprowadzania gotowego paliwa od innych przetwórców ropy naftowej. W grę tutaj dochodzą dodatkowe marże dla rodzimego przemysłu naftowego by cała operacja się opłacała. To właśnie jest przyczyną tego że obecnie olej napędowy jest droższy od benzyny której zapotrzebowanie krajowe jest pokrywane w 99 %, a jednocześnie prowadzony jest również eksport tego paliwa do innych krajów. Za to importujemy aż 30 % z dziennego zapotrzebowania, na olej napędowy którego nasze rafinerie obecnie produkują jedynie 70 %. W przypadku dalszego wzrostu zapotrzebowania na olej napędowy, udział paliw sprowadzanych będzie nadal wzrastał a to będzie przekładać się na wyższe koszty tankowania na stacjach.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski