Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Ekologia >> Pożar lasu w Amazonii

Pożar lasu w Amazonii


2019-08-31

Pożar lasu w Amazonii

Kończące się lato było bardzo złe dla rolników, upraw a szczególnie dla samej ziemi. Wysokie temperatury które panowały niemal na całym świecie bardzo poważnie potraktowały stan wód gruntowych. Zmniejszające się opady śniegu w miesiącach zimowych oraz niekontrolowane ulewy z których wylewana jest woda w bardo dużych ilościach powodują obniżanie się poziomu wód gruntowych. Wydaje się że wysokie temperatury owszem wysuszają ale czy intensywne nawałnice ? Okazuje się że intensywny deszcz który spada na ziemię dostarcza zbyt dużo wody na metr kwadratowy w zbyt krótkim czasie. Generuje to efekt przesycenia. Grunt nie nasiąka tylko odprowadza wodę do koryt rzek, a to niestety powoduje że cała woda z opadów odpływa naturalnymi odpływami. Gdy ziemia jest coraz bardziej sucha, przestaje przyjmować wodę w naturalny sposób. Podczas burzy z intensywnymi opadami dochodzi właśnie do takiego zdarzenia gdy ziemia nie wchłania wody tylko pozwala jej spływać do naturalnych zagłębień którymi często są koryta rzek. A przez brak retencji niestety gleby nie mogą utrzymywać odpowiedniej ilości wody a to prowadzi do usychania drzew i wszelkiej roślinności. Drzewa którym odcięto dopływ wody do korzeni są bardziej podatne na wysokie temperatury. W ten oto sposób zazwyczaj dochodzi do takich kataklizmów jak wielki pożar w Amazonii.


Puszcza Amazońska leży w granicach kilku państw. Dlatego obecnie trudno oszacować jak duży teren padł łupem tegorocznych pożarów. Szacowanie zniszczeń będzie przeprowadzane raczej po ugaszeniu wszystkich dużych ognisk. Jedno jest pewnie, wiele tysięcy hektarów lasów spłonęło. A wszyscy dobrze wiemy że lasy są jednym z głównych generatorów świeżego powietrza na naszej planecie. Na szczęście, roślinność w postaci drzew w lasach to tylko część prawdziwego puca naszego świata. Drzewa i roślinność obecnie odpowiadają za zaledwie 1/3 całego tlenu wprowadzanego do ekosystemu. Według naukowców głównym producentem tlenu na naszej planecie jest fitoplankton oraz wszelkiego rodzaju roślinność wodna.


Azja sadzi drzewa

W Azji za to padają rekordy w zalesianiu. Tak same Indie jak i Chiny zmobilizowały nie tylko obywateli ale nawet żołnierzy służby zasadniczej oraz bezrobotnych do sadzenia nowych drzew. Dzięki tej inicjatywie w czasie jednego dnia, przybyło ponad milion sadzonek umieszczonych w glebie. Za kilka lat powstanie w tym miejscu las. W ten sposób władze niektórych krajów zalesiają nieużytki rolnicze. Jest to poprawna postawa w czasie zmian w klimacie. Odsłonięcie ziemi przez karczowanie lasów pod uprawy i miasta doprowadziło do większego nagrzewania się naszej planety. Dodatkowo wiele krajów w tym Polska nadal korzysta z węgla jako głównego źródła pozyskiwania energii elektrycznej. Przy spalaniu węgla powstają różnego rodzaju gazy cieplarniane które wisząc nad danym terenem dodatkowo podnoszą temperaturę powietrza. A to wszystko powoduje że ziemia szybciej oddaje do atmosfery zgromadzoną na niewielkich głębokościach wilgoć co prowadzi do obniżania się wysokości wód gruntowych.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+