Partner
Responsive image

Czy pomagać frankowiczom


2015-01-18

Kredyt we franku

Hitem kredytów hipotecznych w 2008 roku był frank Szwajcarski. Niskie stopy LIBOR pozwalały płacić nawet o 600-800 złotych mniejsze raty niż w przypadku kredytów zaciągniętych w naszej rodzimej walucie. Czyli osoby zaciągające kredyty w obcej walucie w tym przypadku we franku Szwajcarskim próbowały przechytrzyć system i zwiększyć swoją zdolność kredytową aby spełnić swoje marzenia o własnym domu lub mieszkaniu. Pech ciał że takie zobowiązania podlegają wahaniom rynkowym, a przy kredycie na 15 lub 30 lat, sytuacja jest w ręcz nieprzewidywalna. Kursy walut wahają się i często są poniżej lub grubo powyżej swojej nominalnej wartości. Dodatkowo na kursy walut wpływają zawirowania gospodarcze z różnych krajów dzięki czemu obecnie frank Szwajcarski kosztuje 4,19 złotego. W dniu uwolnieniu franka z kursu towarzyszącemu Euro walucie kurs franka przez kilka minut sięgał 5,10 zł. Dlatego największą głupotą jest branie kredytów w walucie w której się nie zarabia.

Czy Państwo Polskie powinno pomagać ?

W takim przypadku osoby które brały kredyty we franku niestety są same sobie winne. Przez lata płacili mniejsze raty niż przy kredytach zaciągniętych w złotówkach. Jeśli teraz po zmianie kursu franka szwajcarskiego nagle upominają się o pomoc to niestety świadczy o nich nie bardzo ładnie. Przez kilka lat płacenia niższych rat mogli odłożyć sumę która wynikała z różnicy pomiędzy kredytami. Jeśli nie zrobili sobie takiej rezerwy tylko liczyli że dalej będą naciągać rzeczywistość to niestety są sami sobie teraz winni. Pamiętaj Polaku, jeśli bierzesz kredyt to tylko w tej walucie w której zarabiasz. Dzięki temu mimo zmienności wielu czynników, Twój kredyt nie zwiększy swojej objętości a Ty zachowasz kontrolę nad wysokością raty do spłacenia.


Kodeks dobrych praktyk w biznesie


Rola państwa i banków

Czy Państwo Polskie i banki są czemuś winne ? Państwo Polskie nie brało udziału w nagonce na sprzedaż kredytów w obcej walucie. Wręcz przeciwnie, gdy próbowano zablokować możliwość brania kredytów we frankach Szwajcarskich to kredytobiorcy pikietowali urzędy państwowe. Doprowadzili do sytuacji gdzie banki miały otwartą drogę na udzielanie kredytów w obcych walutach. Kredytobiorcy sami walczyli o taki stan rzeczy i nie przejmowali się ewentualnymi zawirowaniami w wartości walut tylko chcieli mieć tańsze kredyty. W obecnej sytuacji sami są sobie winni i niestety nie należy im się żadna pomoc. Gdyż obecną sytuację sami sobie zgotowali pikietując i walcząc o możliwość przyznawania kredytów w obcych walutach.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski