Rubel umacnia się
Od początku lutego 2015 roku, Rubel odzyskuje utracone wartości. Pod koniec 2014 roku na skutek agresywnej polityki wobec Ukrainy, Rosja została obciążona sankcjami gospodarczymi a prezydent tego kraju nie oszczędził swoich obywateli i dodatkowo nałożył zakaz na import żywności z Europy. Na skutek nieprzemyślanych działań Rosyjska waluta, Rubel, traciła na wartości. W końcowym etapie spadków, różnica między ostatnimi rekordami a poziomem spadku wynosiła 48 % w stosunku do Dolara Amerykańskiego. To oznacza że za Dolara wypłacano aż 55 Rubli a za jedno Euro można było otrzymać aż 72 Ruble. Nic nie wskazywało na poprawę sytuacji szczególnie że państwa zrzeszone w kartelu największych producentów ropy naftowej postanowili w tym samym czasie walczyć z ropą z łupków i skał wapiennych. Na skutek ich decyzji o zwiększeniu produkcji ropy naftowej i natychmiastowym lokowaniu produktu na rynku spowodowała obniżenie wartości czarnego złota o 45 %. Spowodowało to że ograniczono nowe inwestycje w złoża łupkowe, oraz naftowy piasek o 30%. Efekt końcowy spadku ceny ropy naftowej z 99 do 55 dolarów, spowodował znaczne ograniczenie dostaw świeżej gotówki do budżetu Rosji. W tamtym momencie utrata na wartości Rubla była nawet na rękę władzom w Moskwie. Rozliczenia za gaz i ropę naftową są przyjmowane w Dolarach Amerykańskich dlatego też utrata wartości Rubla powodowała że za tego samego dolara rząd Rosji otrzymywał wystarczająco dużo Rubli aby zapewnić wypłacalność kraju.
Zagrożenie dla Rosji
Wzrost wartości Rubla na światowych giełdach walutowych, spowodowany jest chęcią zysku spekulantów i inwestorów walutowych. Ogromne niedowartościowanie Rosyjskiej waluty musiało przyciągnąć uwagę największych inwestorów. Każdy inwestor wie że tak duży kraj jak Rosja może odrobić straty. Może nie samą gospodarką ale surowcami naturalnymi oraz stałym eksportem, Rosja jest w stanie cały czas finansować swoją politykę. Dlatego moment wejścia w posiadanie dużych ilości Rubla, przypadł na chwilowe uspokojenie się sytuacji na Ukrainie. Wraz z spowolnieniem inwazji Rosyjskich żołnierzy, Rubel przestał gwałtownie tracić na wartości. W połowie stycznia 2015 roku, Rubel zaczął odrabiać straty. W przypadku inwestycji w walutę Rosyjską na początku roku o wartości 10 000 dolarów dziś można byłoby uzyskać 12 000 dolarów. Jednak taki sposób pomnażania pieniędzy to raczej hazard i duże ryzyko. Stabilność Rosyjskiej waluty jest uzależniona od poczynań Władimira Putina. Niestety wszyscy wiemy że ten człowiek jest nieprzewidywalny, dlatego nie można zakładać utrzymania obecnej sytuacji na Ukrainie co jest ważne dla utrzymania spokoju na rynkach. W przypadku wybuchu paniki na giełdach walutowych, wartość Rubla może być jeszcze niższa niż na początku tego roku. Problemem też jest to że władzy w Moskwie, teraz, niska wartość rubla jest na rękę. Dlatego mogą wpływać za pomocą dalszych działań wojennych na Ukrainie na wartość swojej waluty.
Dlaczego Putinowi zależy na niskiej wartości Rubla ?
Wytłumaczenie jest bardzo proste. Rosja, większość swoich wpływów do budżetu państwa otrzymuje z eksportu ropy naftowej oraz gazu ziemnego. Rozliczenia za paliwa ze złóż naturalnych są prowadzone w Dolarze Amerykańskim. Rozliczenia w kraju są prowadzone w Rublach. Spadek ceny ropy naftowej wynosił około 45 % a waluty Rosyjskiej o 48 %. Dzięki temu rząd w Moskwie uniknął nadmiernej utracie zapasów walutowych, gdyż utrata wartości Rubla pokryła spadek ceny ropy naftowej. Teraz gdy Rubel odzyskuje swoją wartość, Władimir Putin, ma ogromne zmartwienie. Przy powrocie do poprzedniej wartości waluty Rosyjskiej, Dolary z ropy naftowej i gazu ziemnego będą coraz mniej warte w Rublach. Oznacza to spadek wpływów do budżetu państwa a to grozi koniecznością wymiany rezerw walutowych zgromadzonych w czasach drogiej ropy. Wiadomo że nikt nie lubi pozbywać się zaskórniaków, a Rosja ma dodatkowy problem. Zapędy władzy Rosyjskiej do panowania nad światem są związane z rezerwami walutowymi które będą mogły utrzymywać to państwo w przypadku wybuchu szerszego konfliktu międzynarodowego. Dlatego nikomu w Rosji nie jest na rękę wydawanie zgromadzonych rezerw walutowych.