Waluty i ich wartości
W dawnych czasach gdy kreowały się kraje, wymyślano sposoby rozliczania się za usługi i towary. Modne było złoto jednak, ograniczona ilość tego kruszcu nie wystarczała do zapewnienia odpowiedniej ilości gotówki. Dlatego z czasem wprowadzono papierowe oraz metalowe odpowiedniki wartościowych metali. Na szczęście, wartość danego banknotu lub monety nie była wyceniana na podstawie materiału z którego ją wytworzono. W różnych krajach wymyślano własne nazwy walut narodowych, każdy chciał się wyróżniać. Dzięki temu dziś możemy handlować na giełdach walutowych różnymi pieniędzmi. Wartość poszczególnych walut, jest ustalana za pomocą makroekonomicznych wskaźników krajów które operują danym pieniądzem. Do wyceny dochodzi również Forex i zaangażowanie inwestorów na poszczególnych parach walutowych. Za pomocą giełdy walutowej można pomnażać pieniądze wraz z wahaniami różnych instrumentów płatniczych.
Przykład do weryfikacji
W ostatnich miesiącach 2014 roku, drastycznie potaniał Rubel Rosyjski, jako że pieniądze przyciągają inne pieniądze w momencie gdy któryś instrument jest niedowartościowany, naturalnym stało się to że Rubel po drastycznych spadkach rozpoczął odrabianie strat. Na inwestycji otwieranej pod koniec stycznia 2015 roku, na wolumenie Rubli kupioną za kwotę 10 000 Dolarów Amerykańskich, można było zarobić do końca marca aż 2000 Dolarów. Rubel nadal odrabia straty i ma jeszcze spory zasięg, dlatego jest ciekawą lecz kłopotliwą inwestycją. Przez brak możliwości przewidywania posunięć Władimira Putina, waluta ta jest bardzo ryzykowna. Na szczęście z takiej inwestycji zawsze można uciekać w Dolara Amerykańskiego albo w Euro. Obecnie waluta zjednoczonych państw Europejskich traci na wartości, jednak jest to chwilowe i usprawiedliwione. Zakup Euro jest jak najbardziej usprawiedliwiony po niżej wartości 4 złotych za jedno Euro. Wartość Euro została obniżona poprzez dodrukowywanie pieniędzy w tak zwanym procesie QE (luzowanie ilościowe). Europejski Bank Centralny postanowił wpompować 1,1 biliona Euro w gospodarkę Eurolandu wykupując obligacje skarbowe poszczególnych krajów całej Europy. Mechanizm ten jest o tyle bezpieczny że korzystają z niego już inne kraje świata, dzięki temu nie występuje efekt precedensu dodrukowywania pieniędzy i spadek nie jest gwałtowny. EBC za pomocą programu QE, planuje wzbudzić Europejską gospodarkę pozwalając krajom Europy pozyskać w łatwiejszy i tańszy sposób środki na realizację celów inwestycyjnych. Dodrukowywanie 60 miliardów Euro miesięcznie powoduje również spadek wartości Euro w stosunku do pozostałych walut. Naturalnym jest że gdy jest nadpodaż produktu to jego wartość jest obniżana w celu lepszej płynności. Tym samym rodzimi producenci mają ułatwiony eksport swoich produktów poza Euro Land. Niższa wartość Euro oznacza mniejsze kwoty wydane na dany produkt w innej walucie a to powoduje że łatwiej dalej sprzedać taki tańszy towar.
Jak grać by wygrać ?
Gra na parach walutowych to zwykły hazard, dlatego poniższe informacje są przedstawione jedynie do celów badawczych i poglądowych, w żadnym wypadku nie należy korzystać z nich jako wskazówek do inwestycji. Autor niniejszego tekstu nie ponosi za błędne decyzje osób czytających tą treść. Szukając wrażeń na giełdzie walutowej można przeznaczyć pewną kwotę lub jej równowartość w innej walucie, np. 10 000 Dolarów Amerykańskich. Ważną uwagą jest zapamiętanie by nie dokładać kolejnych pieniędzy do tej kwoty tylko próbować zawalczyć tym co mamy, nawet w obliczu widocznych skoków, należy pamiętać ze one się często nie powtarzają. Obecnie najszybciej zyskującą walutą jest niesławny Rubel Rosyjski. Za pomocą tej waluty, możemy pomnażać swoje oszczędności, pamiętając cały czas że to bardzo ryzykowny hazard. Trudno przewidzieć posunięcia niektórych polityków oraz zachowanie władz pozostałych państw. W momencie gdy w mediach usłyszymy o kolejnych walkach na Ukrainie lub innych niepokojących wieściach związanych z Rosją, należy szybko zamienić swoje Ruble na Euro a najlepiej Dolary Amerykańskie. Euro w obecnym momencie będzie wahaniami tracić na wartości ale nieznacznie przez dodruk pieniędzy. Bezpieczniejszą ucieczką jest Dolar, USA już dawno wprowadziły program QE i ich waluta jest już odporna na dalsze spadki. Cały czas należy obserwować Euro, w momencie osiągnięcia wartości 3,90 w stosunku do Złotówki Polskiej, może być bardzo dobrą inwestycją. W marcu 2016 roku kończy się program QE dla Euro Landu, oznacza to że w tych okolicach, waluta ta zacznie odrabiać ewentualne straty. Przy odpowiednim manewrowaniu swoimi aktywami można osiągnąć dużą stopę zwrotu z inwestycji.
Należy jednak pamiętać że rynki finansowe są nieprzewidywalne i nie wiadomo jak zareagują na ewentualne bankructwo Grecji lub dalsze działania zbrojne na Ukrainie. Dlatego właśnie inwestowanie w waluty jest hazardem wysokiego ryzyka, dla ludzi o stalowych nerwach i sporych zapasach gotówki. Niepolecane dla drobnych ciułaczy, z powodu niskiego wkładu często ryzykują całym majątkiem i często go tracą.