Iran
Jest to państwo tak zwanego środka które graniczy z Irakiem, Turcją, Azerbejdżanem, Afganistanem oraz Pakistanem. Państwo to posiada czwarte co do wielkości złóż ropy naftowej pod względem wielkości na naszej planecie. Od 2012 roku Iran był ograniczany przez sześć największych mocarstw na świecie z powodu podejrzeń iż ich program nuklearny ma na celu pozyskanie broni atomowej. Podejrzenia takie już w 2008 roku były wysuwane w stosunku do tego kraju. Pod naciskiem USA i UE, największe mocarstwa świata postanowiły ograniczyć pozyskiwanie kapitału Iranu za pomocą sprzedaży ropy naftowej. Sankcje nałożone w 2012 roku bardzo mocno poskromiły władze Iranu. W 2013 roku PKB Iranu spadło o 6 procent w 2014 już o 1,7 %. To ograniczyło wpływy ogromnych ilości dolarów do budżetu państwa Irańskiego. Po długich negocjacjach Iran może pochwalić się wypracowaniem porozumienia które ponownie wprowadzi to państwo do grupy największych eksporterów czarnego złota na rynki światowe.
6 największych mocarstw
Aż sześć dużych mocarstw objęło patronat nad sankcjami i utrzymywaniem ich wobec Iranu. Kara ta była wyznaczona za lata prac nad wprowadzeniem programu nuklearnego dla tego państwa. Największe gospodarki naszego świata podejrzewały że Irański program nuklearny ma za zadanie stworzenie broni atomowej. Dzięki temu Iran stałby się prawdziwą potęgą w swojej okolicy. Niestety Izrael który nadal obstaje za utrzymaniem sankcji, wpływał przez lata na swoich sprzymierzeńców USA oraz kraje Unii Europejskiej w celu poskromienia tego dumnego narodu. Iran jest państwem środka i niejako jest gwarantem pokoju w okolicy. Z uwagi na ogromne pieniądze pochodzące z eksportu ropy naftowej, Iran jest w stanie utrzymywać sporą armię oraz nadzorować w ten sposób zakusy bandyckich populistów chcących przełamać pokój.
Państwo Islamskie
Stany Zjednoczone Ameryki jak i również Unia Europejska potrzebują Iranu jako sprzymierzeńca. Wszyscy wiemy że Państwo Islamskie istniejące od początku 2014 roku i stale podbija nowe tereny. Władze w Syrii oraz Iraku nie dają sobie rady gdyż pogrążone są we własnych wewnętrznych konfliktach z radykalnymi muzułmanami. Obecnie Syria i Irak ograniczają swoje wydobycie oraz eksport ropy naftowej z uwagi na fakt przejęcia wielu pól roponośnych przez bojowników Państwa Islamskiego (IS). Dlatego ważne jest aby Iran ponownie wkroczył na arenę międzynarodową w celu uzupełnienia niedoborów produkcji ropy naftowej. Z terenów sprzymierzonego Iranu można również prowadzić operacje wojskowe wycelowane w bojowników IS. Obecnie nie ma zgody władz Iraku i Syrii aby koalicja państw sprzymierzonych mogła dokonywać operacji na terenie tych krajów.
Cena ropy naftowej
Obecnie na całym świecie, dziennie zużywa się około 93,4 miliona baryłek ropy. Agencje zajmujące się monitorowaniem rynku informują ze obecnie produkcja sięga 95 milionów baryłek ropy naftowej dziennie. Mimo że podaż jest większa od popytu a zapasy w USA w ostatnim tygodniu rosną, to cena utrzymuje się na pułapie 64 dolarów za baryłkę. Ocenia się że w momencie gdy sankcje dla Iranu naprawdę zostaną zniesione, kraj ten będzie natychmiast chciał uwolnić 30 milionów baryłek ropy zgromadzonych na tankowcach. Iran stale eksportuje ropę naftową do Chin. Ten kraj jako jedno z niewielu mocarstw mimo nałożonych sankcji odbierał surowiec od Iranu względnie ratując finanse tego państwa. Iran tracił na tych transakcjach gdyż Chiny odbierały ropę po cenie o 2/3 niższe niż rynkowa. Obecnie Chiny są najbardziej stratne na osiągnięciu porozumienia gdyż tracą tanie źródło czarnego złota.
Obecnie Iran ma możliwość produkowania około 2,3 miliona baryłek ropy dziennie. Jednak eksport z tej sumy jest wyliczany jedynie na poziomie 700 baryłek dziennie. Gdy tylko sankcje zostaną zniesione to Teheran deklaruje że nie tylko uwolnią zapasy zgromadzone na tankowcach ale również w nadchodzących miesiącach chcą zwiększyć wydobycie i produkcję do poziomu 3,5 miliona baryłek dziennie. Będzie to niezwykle trudne gdyż obecnie większość instalacji takich jak ropo i gazo ciągi wraz z rafineriami pozostaje w stanie wygaszenia. Ponowne uruchomienie wszystkich dostępnych mocy przerobowych będzie trwało latami.
Koncerny zacierają ręce
Iran jako państwo które od kilku lat pozostawało poza marginesem i nie miało dostępu do rynków finansowych oraz nowych technologii, obecnie jest łakomym kąskiem dla wszystkich wielkich koncernów. Aby przywrócić pełną sprawność wydobywczą oraz przetwórczą samej ropy i gazu, potrzebne są inwestycje oraz pomoc z zewnątrz. Obecnie Iran posiada instalacje które były głównie projektowane i budowane przez Niemieckie firmy. To też i one już jako pierwsze czekają na możliwość odnowienia kontraktów oraz na przywrócenie prac nad konserwacją i użytkowaniem obecnych instalacji. Świat się odrobinę zmieni po otwarciu Iranu i zniesieniu sankcji gospodarczych.