Rejestracja
Partner
Responsive image

Cyber ataki na Banki


2015-10-28

Banki a bezpieczeństwo

W pierwszych dwóch kwartałach 2015 roku zaobserwowano zmożone ataki na konkretne banki i ich użytkowników. Ataki były przeprowadzane głównie za pomocą trojanów które instalują się w pamięci komputera lub telefonu komórkowego i czekają w ukryciu do momentu wywołania w przeglądarce lub za pomocą aplikacji strony banku. Rodzaje ataków różnią się w zależności od rodzaju wykorzystywanego oprogramowania przez przestępców oraz w zależności od używanego banku. Zróżnicowane zabezpieczenia utrudniają przestępcom ataki ale nie powodują całkowitego zniwelowania tych prób. Wręcz przeciwnie stają się one coraz bardziej wyrafinowane.


Kto na celowniku cyber rabusiów ?

Najbardziej zagrożone są banki które mają swoje centrale w Niemczech. Ten kraj jest obecnie na celowniku przestępców z internetu. Banki które miały największy problem z atakami to Volksbanken, Deutsche Bank Gruppe, GE Capital, Targobank, Flessabank, Bank1Saar, Commerzbank i Sparda-Banken.


Polacy również na celowniku

Polacy nie mają co się cieszyć z spokoju w naszej przestrzeni internetowej. Nasze banki również są atakowane przez internetowych przestępców. Od początku roku największy udział w atakach mieli użytkownicy PKO Bank, mBank, ING PL oraz Citi PL. Tutaj mieliśmy do czynienia głównie z trojanami zmieniającymi numery kont bankowych kopiowanych za pomocą schowka w systemie Windows.


Jak się bronić przez wyłudzeniami ?

Podstawową przyczyną ataków jest brak odpowiedniego oprogramowania do zwalczania zagrożeń. Wiele komputerów nie posiada aktualnego oprogramowania do zabezpieczenia komputera lub telefonu. Rzadkie okresowe sprawdzenia powodują że tylko raz na kilka miesięcy mamy wyczyszczony komputer z zagrożeń.


Użytkownicy banków też często sami są winni, korzystając z publicznych sieci internetowych otwartych dla przypadkowych użytkowników. Takie otwarte hotspoty często są pułapkami które mają na celu zainfekowanie komputera lub telefonu złośliwym oprogramowaniem. Często też rutery takich otwartych łączy internetowych, potrafią w locie podstawiać fałszywe strony banków czy też formularze do wykonywania przelewów. Ofiara dowiaduje się o utracie pieniędzy dopiero gdy zamówiony towar nie przychodzi lub podczas sprawdzania konta.


Zabezpiecz komputer

Aby być bardziej pewnym swojego bezpieczeństwa polecamy aktualizację oprogramowania do sprawdzania zagrożeń. Częstszego korzystania z oprogramowania do sprawdzania komputera. Do zainstalowania darmowych programów blokujących szkodliwe trojany i wirusy. Taka profilaktyka zmniejszy ryzyko utraty pieniędzy z naszego konta bankowego.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski