Rosja 2015 rok
Państwo Rosja kierowane przez żelazną rękę Władimira Putina obecnie jest izolowane przez resztę świata z uwagi na militarne zaangażowanie tego państwa w konflikt na Ukrainie. Stany Zjednoczone Ameryki (USA) oraz Europa wraz z krajami zrzeszonymi w NATO nałożyły sankcje gospodarcze na Rosję. To posunięcie miało na celu ukaranie oraz ograniczenie zasięgu militarnej ofensywy Rosji przeciwko innym krajom. Przypominamy że Rosyjskie czołgi i żołnierze stacjonują również w prowincji Gruzji.
Izolacja Rosji przyniosła efekty, może nie tak dotkliwe jak by wszyscy się spodziewali ale skutecznie ograniczono ekspansję Putina i eskalację konfliktu. Dodatkowo drastyczny spadek wartości ropy naftowej na światowych giełdach spowodował dodatkowo że Rosja nie otrzymuje tyle pieniędzy ile potrzebnych jest do stabilnego przeprowadzenia założeń budżetowych. Moskwa kilka razy w 2015 rok przeprowadzała masowe zwolnienia w sektorach zasilanych z budżetu państwa. Rosja pozbyła się wielu urzędników oraz funkcjonariuszy państwowych, zwolnienia sięgnęły grupy osób powyżej pół miliona. Jest to bardzo wyraźny sygnał że Rosja musi oszczędzać.
Upadek Rubla mimo wszystko pomaga Rosji. Niska wartość narodowej waluty powoduje że rozliczenia przeprowadzane w dolarach generują więcej Rubli niż przed kryzysem. Tym dziwnym sposobem Moskwa dopina budżet państwa.
Udział w ofensywie przeciwko ISIS
Władimir Putin widząc zagrożenie ze strony radykalnych muzułmanów postanowił wcześniej dołożyć się do ogólnoświatowej ofensywy. Wychodząc z założenia że obecnie mamy większe szanse zniszczyć zagrożenie dla Europy i Azji niż po wieloletniej wyniszczającej wojnie partyzanckiej. Dodatkowo przyłączenie się do krajów bombardujących pozycje Państwa Islamskiego, Rosja wykorzystuje do wślizgnięcia się tylnymi drzwiami na salony Zachodu.
Wystarczyły pogłoski
Kilka bombardowań i pogłoski o zbliżeniu się polityki Rosji i USA zmusiły rynki finansowe do szybkiej reakcji. Obecnie aktywa Rosyjskich firm są bardzo przecenione, w przypadku ocieplenia stosunków między Rosją a Zachodem przewiduje się szybki wzrost wartości Rubla oraz giełdy Rosyjskiej. Już w tym momencie Rubel rośnie o ponad 12 % w stosunku do wyceny sprzed rozpoczęcia bombardowań w Syrii.
Jeśli szukasz szybkiego lecz ryzykownego zysku to obecnie i Rubel i akcje na Rosyjskiej Giełdzie są intratnym aktywem do wykupu. Rosja chyba na pewno zawrze koalicję z państwami walczącymi przeciwko ISIS a to oznacza że inwestorzy wrócą na Rosyjski rynek co spowoduje wzrost wartości poprzez wzrost zainteresowania.