RPP
Rada Polityki Pieniężnej to niezależny organ który decyduje o stopach procentowych w naszym kraju. Stopy procentowe określają wysokość oprocentowania na kredytach gotówkowych, obrotowych oraz konsumpcyjnych łącznie z hipotetycznymi. Im niższa Główna Stopa Procentowa (GSP) tym niższe zyski z oszczędności ulokowanych na lokatach.
Działania RPP
Dotychczasowe działania rady polityki pieniężnej opierały się o wizję stymulacji rynku finansowego oraz wywoływania sztucznie inflacji. Wiadomo że dla każdego człowieka najlepszym scenariuszem jest gdy wartość towarów i usług stale jest na tym samym poziomie lub coraz niższym. Tymczasem RPP ustanawiając główną stopę procentową na wyższym poziomie niż obecny, stymulowała by powstanie inflacji. Obecnie obserwujemy stan deflacji czyli utraty wartości na produktach i usługach. Decyzje RPP które były do tej pory podejmowane od czasu wystąpienia kryzysu ekonomicznego, kierowały główną stopę procentową w dół. Takie działanie miało na celu pobudzić akcję kredytową. Przypominamy że im niższa główna stopa procentowa tym niższe odsetki od kwoty kapitału którą pożyczymy z banku. Dlatego mówi się że obniżanie wartości głównej stopy procentowej ma na celu pobudzenie gospodarki i akcji kredytowej.
Ostatnia obniżka głównej stopy procentowej miała miejsce w lutym 2015 roku. Od tamtej pory obserwujemy najniższy poziom GSP w powojennej historii Polski. Obecnie główna stopa procentowa utrzymywana jest na poziomie półtora procenta. Jednak szacuje się że gdy Prawo i Sprawiedliwość wymieni członków Rady Polityki Pieniężnej to GSP zostanie ścięte o trzy czwarte obecnej wysokości.
Styczniowe posiedzenie rady polityki pieniężnej to ostatnie w takim składzie. Do końca styczna wygasają kadencje wszystkich członków RPP. W czerwcu ze stanowiskiem żegna się również prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP). Prawo i Sprawiedliwość w celu kontynuacji urzędu już wybrało nowych członków RPP. Nowe osoby są ustosunkowane gołębio do finansów. Oznacza to że są skłonni obniżać główną stopę procentową do poziomów jakich do tej pory nie widzieliśmy. Dyrekcja partii Prawo i Sprawiedliwość uważa że radykalne obniżenie głównej stopy procentowej uruchomi dodatkowe akcje kredytowe dla firm. Przedsiębiorstwa będą chciały brać tanie kredyty. Tani kredyt to tani pieniądz, lekki kredyt to szybki zysk dla firmy oraz niższe odsetki a to wiąże się z zyskiem netto z inwestycji.