Rejestracja
Partner
Responsive image

SP obniża Polsce rating


2016-01-16

Agencje ratingowe

Na świecie istnieją trzy główne agencje ratingowe „Standard & Poor s”, „Moody s” i „Fitch”. Agencje ratingowe to tak naprawdę redakcje informacyjne które zajmują się sferą finansów. Oceniają one stan finansów państw, spółek handlowych oraz banków wydając swoje oceny na ustalonej odgórnie skali. Na podstawie tych rekomendacji inwestorzy globalni podejmują decyzje o kierowaniu swojego źródła pieniędzy w danym kierunku lub przeciwnie o zawróceniu tego strumienia. Oceny ratingowe służą do wstępnej analizy ryzyka inwestycyjnego. Innymi słowy rating to ocena wiarygodności kredytowej.



Standard & Poor s w dniu 15 stycznia 2016 roku obniżył Polsce rating z A- (otrzymaliśmy ten rating w 2007 roku) do BBB+. Poprzednia ocena ratingowa była dla polski pozytywna. Nasz kraj był postrzegany przez agencje ratingowe jako rynek wschodzący o zdrowej gospodarce i finansach instytucjonalnych oraz publicznych. Agencja Standard & Poor s w swoim oświadczeniu wskazała na czynnik polityczny i dokładnie zaznaczyła że decyzja o obniżeniu ratingu jest związana z zmianami jakie wprowadza i planuje wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość czyli obecnie partia rządząca.



Instytucja zmieniła również inne swoje wcześniejsze oceny dla długoterminowych i średnioterminowych kredytów denominowanych w złotych na niższe o jeden stopień. Po zmianach wygląda to tak A- z A i do A-2 z A-1.

Z kolei ocena ratingowa dla średnioterminowego zadłużenia w walutach obcych pozostał na poziomie niezmienionym czyli A-2.

Agencja uzasadnia powyższe decyzję znaczącym pogorszeniem systemu finansowego, pozycji instytucji prawnych i bilansu budżetowego. Dodatkowo agencja wydała informację że w perspektywie 24 miesięcy istniej szansa w stosunku 1 do 3 na kolejną obniżkę ocen ratingowych. Kolejne obniżenie ratingu dla Polski będzie dyskutowane po rocznym rozliczeniu budżetu.



Po obniżeniu ratingu dla Polski znajdujemy się w gronie państw z identycznymi ocenami czyli BBB+, czyli Aruba, Hiszpania, Meksyk, Islandia, Oman, Tajlandia i Peru. W grupie państw z oceną ratingową A- sąsiadowaliśmy z Botswana, Curacao, Litwa, Łotwa, Malta i Słowenia.



Co oznacza obniżenie ratingu ?

Wydaje się że to tylko czyjaś prywatna decyzja która całkowicie nie dotyczy Polski i Polaków. Do tej pory statystyczny Kowalski nie słyszał o agencjach ratingowych a nawet jak słyszał to się ich ocenami raczej nie interesował. Dlaczego teraz miałoby być inaczej.



Rating ma wpływ na decyzje globalnych inwestorów. W pierwszej ocenie ryzyka inwestycyjnego podczas zakupu obligacji skarbowych jakiegoś państwa patrzą oni na ratingi. M momencie publikacji zmiany oceny przez wspomnianą agencję ratingową, wartość Polskiej złotówki zmalała do większości walut z całego świata. Zyskały osoby które trzymają oszczędności w Euro, Franku, Funcie czy też Dolarze. Również zmieniła się wartość oprocentowania naszych obligacji skarbowych na bardziej niekorzystne, oznacza to że Polski rząd będzie musiał wydać więcej pieniędzy na obsługę długu zagranicznego. Większe odsetki to mniej pieniędzy w budżecie państwa na wydatki strukturalne.



Zmniejszenie wartości Polskiej złotówki to wyższe ceny w sklepach na produkty importowane z zagranicy. Przelicznik walutowy jest bezlitosny, w przypadku osłabienia się lokalnej waluty tracą nabywcy kupujący zagraniczne produkty. Za to eksporterzy czyli rodzimy handel który sprzedaje poza granicami naszego kraju staje się bardziej konkurencyjny oraz znacznie bardziej opłacalny. Niższa wycena naszej waluty oznacza więcej złotówek za dolara czy euro.



Odpływ kapitału z giełdy

Rating może pociągnąć za sobą odpływ kapitału z Warszawskiej giełdy papierów wartościowych. Inwestorzy zagraniczni często sugerują się ratingami. Decyzje podejmowane na giełdzie często kierowane są psychologią oraz zachowaniem mas. Aby nie stracić należy sprzedać gdy istnieje zagrożenie. Dlatego niektórzy inwestorzy mogą sugerować się ratingiem i sprzedawać swoje aktywa w naszym kraju.



Najbardziej poszkodowani kredytobiorcy walutowi

Osoby i firmy w tej sytuacji najwięcej tracą. Ratingi są wydawane raz na rok lub dwa lata. Ostatnia zmiana Polskiego ratingu miała miejsce w 2007 roku. Polska złotówka w jednej chwili po wydaniu opinii przez agencję ratingową straciła na wartości. W takim wypadku raty kredytów zaciągniętych w obcej walucie drastycznie rosną. To właśnie ryzyko walutowe powinno odstraszać kredytobiorców od zaciągania długów w obcej walucie jeśli zarabiają w złotówkach.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski