Rejestracja
Partner
Responsive image

Zniesiono sankcje wobec Iranu


2016-01-18

Iran

Kraj ten jest zdominowany przez wyznawców religii muzułmańskiej. Ponad 12 lat temu czyli w okolicach 2003 roku miała tam miejsce tak zwana wiosna islamska czyli przejecie władzy przez opozycję do poprzedzających rządów. W dalszym ciągu wydarzeń Iran miał podobno aspiracje by stworzyć broń atomową. Na pewno wdrożono projekt programu pokojowego który miał na celu zgodnie z oficjalnymi informacjami wspierać energetykę i pokojowe wykorzystanie pierwiastków radioaktywnych. Jednak kraje zrzeszone w ONZ oraz w innych organizacjach państw pokojowych postanowiły nałożyć na Iran sankcje ekonomiczne oraz gospodarcze. Oznaczało to wstrzymanie inwestycji przez firmy zagraniczne oraz zakaz importu surowców oraz towarów z Iranu na rynki między narodowe. Spowodowało to również wzrost ceny ropy naftowej. To przez sankcje gospodarcze nałożone na Iran musieliśmy płacić za paliwa aż tyle pieniędzy.


W sobotę ogłoszono przez sekretarza stanu USA John Kerry i szefową unijnej dyplomacji Federica Mogherini, zniesienie sankcji gospodarczych oraz ekonomicznych nałożonych niegdyś na Iran. Decyzja ta została podjęta zaraz po ogłoszenia przez szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Yukiya Amano, oświadczył w stolicy Austrii, że Iran wypełnił wszystkie zobowiązania wynikające z porozumienia atomowego, które w lipcu 2015 roku zostało podpisane przez Iran oraz sześć największych mocarstw wolnego świata. Prace nad porozumieniem trwały kilka lat, to ogromny krok na przód dla całego świata. Praktycznie natychmiast każde z państw takich jak Szwajcaria czy Japonia ogłosiły również że znoszą w ślad za międzynarodowym społeczeństwem nałożone dawniej na Iran sankcje. To decyzją sześciu krajów nałożono między narodowe sankcje gospodarcze na Iran. To właśnie tych sześć mocarstw Wielka Brytania, USA, Francja, Chiny i Rosja oraz Niemcy negocjowały porozumienie i ustaliły warunki dzięki którym Iran wrócił na arenę międzynarodową.


Wysłannicy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), potwierdzili że Iran wypełnił zobowiązania które zostały zapisane w porozumieniu. Między innymi ograniczono ilość wirówek, które służyły do wzbogacania Uranu. Również potwierdzono przekazanie większości zapasów wzbogaconego Uranu. Niebezpieczny materiał został przejęty przez kraje negocjujące porozumienie.


Iran ma wiele do zaoferowania wszystkim krajom świata. Na terenie tego kraju znajdują się drugie pod względem wielkości złoża ropy naftowej. Dodatkowo kraj ten posiada czwarte pod względem wielkości złoża gazu ziemnego. Koncerny wydobywcze czekały na ten dzień od wielu lat. Teraz będą mogły zawierać kontrakty na wydobycie paliw kopalnych oraz eksport do krajów unijnych.


Zniesienie sankcji wobec Iranu otwiera też drogę do dywersyfikacji źródeł dostaw paliw kopalnych tak zwanych energetycznych. Obecnie mieliśmy ograniczone źródła dostaw szczególnie tu w Europie środkowej. Teraz przyjdzie czas na długo trwałą modernizację rurociągów które od ponad 12 lat stały bezużytecznie i niszczały. Jednak istnieją inne drogi transportu i Iran już w lipcu 2015 roku twierdził że w przypadku zniesienia sankcji gospodarczych będą pompować ropy ile się da.


Iran tracił rocznie przez sankcje gospodarcze ponad 40 miliardów. Ma ogromne straty technologiczne w stosunku do innych krajów uprzemysłowionych. Dlatego mimo niskiej ceny ropy naftowej, kraj ten ma zamiar dostarczać jej na rynek tyle ile się da. Przed nałożeniem sankcji Iran produkował średnio 3 miliony baryłek ropy naftowej dziennie. Przypomnijmy tylko że baryłka zawiera około 159 litrów ropy naftowej w postaci takiej jak ją wydobyto spod ziemi. Obecnie ministerstwo nadzorujące rynek ropy naftowej w Iranie informuje że w przeciągu roku Iran chce nie tylko przywrócić poprzednią ilość wydobycia a wręcz ją podwoić. Chodzi o chęć dogonienia inwestycji, Iran potrzebuje ogromnych środków finansowych które chce pozyskać ze sprzedaży surowców kopalnianych.


Można nazwać to wydarzenie wygraną a nawet triumfem międzynarodowej dyplomacji. Iran rozmowami, sankcjami i perswazją został zmuszony do odstąpienia od swojego programu nuklearnego, co było bezwzględnym warunkiem do zniesienia sankcji gospodarczych zastosowanych przeciwko temu krajowi.


Zniesienie sankcji nie następuje z dnia na dzień. Proces ten został rozłożony na 10 lat. W tym czasie społeczeństwo z całego świata ma obserwować Iran i jego kierunek rozwoju. Jeśli Iran ponownie zacznie kierować swoje kroki w kierunku produkcji broni atomowej to sankcje zostaną przywrócone. Jednak decyzja która została ogłoszona w sobotę 16 stycznia 2016 roku oznacza że Iran natychmiast wraca na rynki międzynarodowe które zajmują się handlem ropą i gazem. Szczególnie Europie zależało na uruchomieniu dostaw paliw kopalnych z tego kierunku tworząc alternatywę dla dostaw ze strony Rosyjskiej.


Również w sferze finansowej Iran odzyskuje pełnię możliwości. Nie tylko USA musi oddać pieniądze które zostały zarekwirowane na kontach Iranu w dniu nałożenia sankcji. Tylko z USA Iran dostanie zaległe odsetki od zarekwirowanych pieniędzy w wysokości 1,3 miliarda dolarów. Pozostałe kraje które na swoim terytorium miały dostęp do pieniędzy Iranu również muszą oddać im wszystkie zagarnięte fundusze.


Co to oznacza dla Europy ?

Europa zyskuje nowego partnera w stosunkach między narodowych. Iran może dostarczać Unii Europejskiej gaz oraz ropę naftową. Dzięki temu Europejczycy będą mogli negocjować niższe opłaty za paliwa kopalne sprowadzane z krajów spoza Europy. Nasze rodzime firmy zyskują nowy rynek zbytu. Iran po latach izolacji będzie chciał nadrobić braki technologiczne. Oznacza to wchłonięcie dużych części zapasów wyprodukowanych w Europejskich fabrykach. Rynek Iranu jest oceniany na około 60 miliardów Euro rocznie, tyle może wygenerować zysku dla Europy ten jeden kraj.


Rosja w coraz gorszej perspektywie

Zniesienie sankcji w sobotę otworzyło drogę do spadku wartości ropy naftowej po obu stronach Atlantyku. Rosyjskie ministerstwo finansów w opublikowanym ostatnio raporcie szacowało że w 2016 roku ceny baryłki będą na poziomie 40 lub 50 $. Tylko plany pesymistyczne zawierały wyliczenia dla sytuacji gzie ropa jest po 25 lub 30 $ za baryłkę. Czarny scenariusz ziścił się szybciej niż ktokolwiek mógł przypuszczać. Oznacza to ogromne cięcia w dopiero co przyjętym budżecie na 2016 rok.


Kłopoty nie ominą również innych krajów które opierają swoje budżety o wpływy z czarnego złota. Wartość tego paliwa kopalnianego na przestrzeni półtora toku spadła z 110 dolarów do 27 $ za jedną baryłkę czyli 159 litrów ropy naftowej. Pociągnęło to za sobą spadek wartości innych paliw kopalnych takich jak węgiel czy gaz. Przez to praktycznie każdy kraj który dostarcza paliw kopalnych na rynki międzynarodowe popadł w problemy z świeżą gotówką w budżecie.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski