Rejestracja
Partner
Responsive image

Oszczędności Plaków zagrożone


2016-01-31

Bank

Jest to w Polsce instytucja która pożycza pieniądze od innych banków ale i również od obywateli. Część kapitału dzięki któremu banki mogą udzielać kredytów przedsiębiorcom i osobom prywatnym pochodzi od obywateli którzy w tych instytucjach po prostu oszczędzają. Działania banków są nam już od dawna znane, zdążyliśmy się do nich tak przyzwyczaić że stały się dla nas codziennością. Każdego dnia korzystamy z bankomatu, karty debetowej czy też kredytowej w sklepach czy w internecie. Ostatni bum w sferze telefonii komórkowej który wprowadził do powszechnego obiegu smartfony udostępnił również możliwość instalowania aplikacji bankowych oraz płacenia za pomocą telefonu przenośnego. Urząd skarbowy wymaga od większości przedsiębiorców aby rozliczali się za pomocą banków z kontrahentami i pracownikami. Oznacza to że nasza wypłata również przechodzi przez konto bankowe zanim zdążymy ją wydać.


SKOK Wołomin i SK Bank

W ostatnim roku w sferze instytucji bankowych doszło do dwóch upadków. SKOK Wołomin oraz SK Bank zbankrutowały przez udzielanie niekorzystnych kredytów. W SKOK Wołomin toczy się również śledztwo w sprawie wyprowadzenia kapitału co doprowadziło do upadku. Na ratunek klientom tych instytucji musiał pójść Bankowy Fundusz Gwarancyjny.


Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG)

Wszystkie banki oraz instytucje takie jak SKOK-i oraz banki spółdzielcze są objęte gwarancją której udziela właśnie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Wszystkie instytucje finansowe ubezpieczone w BFG wpłacają określone kwoty na jego poczet które mają posłużyć jako składka na ubezpieczenie lokat obywateli. BFG to ogólnie zabieg marketingowy który miał dać złudzenie osobom szukającym dobrego miejsca do oszczędzania że ich pieniądze są chronione. Jednak w przypadku bankructwa kilku instytucji finansowych może dojść do zapaści całego systemu. W niedalekiej przeszłości bo aż w 2015 roku upadł bank i SKOK, co spowodowało przymus wypłaty z BFG pieniędzy dla poszkodowanych osób które w tych instytucjach oszczędzały. Już na drugą wypłatę gwarancyjną większe banki musiały wpłacić akonto przyszłych składek większą sumę.


To oznacza że obecnie BFG nie jest w stanie pomóc żadnemu bankowi ani SKOK-owi czy też bankowi spółdzielczemu. W przypadku niewypłacalności któregokolwiek z innych banków ubezpieczonych w BFG, instytucja ta nie będzie miała możliwości pokryć kwoty gwarantowanej z własnych funduszy.


Zagraniczny kapitał w Polskich bankach

Nie wolno też się obrażać na tak zwany zagraniczny kapitał. Polska od zawsze pożyczała pieniądze w kraju a w szczególności za granicą. To dzięki kapitałowi zagranicznemu dofinansowano Polskie banki komercyjne. Tak to prawda że struktura właścicieli działających na Polskim rynku banków jest bardziej zagraniczna niż Polska. Ale to dzięki właśnie kapitałowi zagranicznemu obywatele Polski oraz nasze rodzime firmy mogą brać kredyty na swoje potrzeby. Obywatele kupują dobra konsumpcyjne napędzając gospodarkę i tym samym zamówienia i produkcję. To ciągnie za sobą zwiększone zapotrzebowanie na siłę roboczą czyli wzrost zatrudnienia co przekłada się na spadek bezrobocia i ogólną poprawę nastrojów obywateli. To dzięki kredytom z banków i funduszom z Unii Europejskiej mamy dziś tyle autostrad i dróg szybkiego ruchu. To banki z zagranicznym kapitałem sfinansowały poprzez zakup obligacji skarbowych wiele inwestycji w naszym kraju.


1 luty, podatek bankowy

Od 1 lutego 2016 roku wchodzi w życie podatek bankowy który jest liczony od obrotu danego banku a kwalifikuje się instytucja która przekracza sumę aktywów ustaloną przez ustawodawcę. Oznacza to że bank oprócz CIT będzie musiał odprowadzać dodatkowe daniny na rzecz skarbu państwa które pomniejszą jego zarobek. Pamiętajmy że banki podejmują również ryzyko udzielając kredytów, gdyż jest sporo osób które wpadają w spiralę zadłużenia i przestają spłacać swoje zobowiązania. Koszty sądowe i długi czas na ściągniecie długu często przewyższają uzyskany zysk. Dlatego nie można traktować instytucji finansowych jako dojną krowę która ma dużo pieniędzy. Wprowadzany podatek bankowy dodatkowo ogranicza zyski które są obecnie ograniczone również niską stopą procentową którą ustala Rada Polityki Pieniężnej obecnie zdominowana przez osoby desygnowane przez partię Prawo i Sprawiedliwość. Niskie stopy procentowe zniechęcają obywateli do lokowania na lokatach bankowych swoich oszczędności, szukają oni innych możliwości pomnażania swoich pieniędzy. To również wpływa na płynność instytucji finansowych, mniejsza chęć oszczędzania na lokatach terminowych pomniejsza płynność banków, wystarczy kilka niespłaconych kredytów oraz podatek bankowy plus ustawa o pomocy tak zwanym Frankowiczom i może okazać się że bank nie jest wypłacalny z dnia na dzień.


Ustawa o pomocy Frankowiczom

Jest to projekt skierowany przez Andrzeja Dudę obecnego prezydenta Polski do opracowania przez sejm i senat. Zakłada on przewalutowanie kredytów zaciągniętych w obcych walutach po kursie sprawiedliwym lub przepadku kredytowanej własności w zamian za umorzenie długu. Wiele osób które zaciągnęły niegdyś tanie kredyty w obcych walutach obecnie bardzo cierpią z powodu różnicy w wartości Polskiego złotego w stosunku do pozostałych walut. Zgłosiły się więc do rządu o pomoc w uregulowaniu sprawy, poniekąd to rząd przez prowadzoną politykę jest odpowiedzialny za utratę wartości naszej waluty.


Podsumowanie

W przypadku przewalutowania wszystkich kredytów po kursie sprawiedliwym, obciążenie dla instytucji finansowych może sięgać między 30 a 40 miliardów złotych. Kolejne uszczuplenie w zyskach banków w postaci nowego podatku ogranicza ich odporność na kolejne szoki które są częste w sferze finansów. Obniżona główna stopa procentowa ogranicza płynność z powodu braku nowych lokat terminowych które gwarantują bankom że te pieniądze nagle nie zostaną wypłacone. Czyli daje możliwość bankowi zarabiania na naszych oszczędnościach. Bankowy Fundusz Gwarancyjny obecnie po wypłacie gwarantowanych sum oszczędności klientom dwóch upadłych instytucji nie posiada funduszów na kolejne akcje pomocy. Odpływ kapitału zagranicznego obniża wyceny banków co również ogranicza zyski ze sprzedaży akcji instytucji finansowych. Te wszystkie czynniki wpływają na stabilność instytucji finansowych a to się przekłada na bezpieczeństwo naszych oszczędności. Czy w takim razie Polacy powinni zacząć wypłacać pieniądze z banków ?

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski