Złoto
Jest to metal uważany przez ludzi zamieszkujących planetę ziemia za szlachetny. Jest w naszych oczach bardzo wartościowy i w czasach kryzysu to jest według naszych ekspertów najlepsza forma lokowania oszczędności. Wiadomo złoto ma wiele wad. Jedną z najważniejszych jest jego waga. Już mała ilość sporo waży i przy tym sporo kosztuje. Większe sumy oszczędności ulokowane w tej formie może sporo ważyć i sprawiać poważne trudności przy transporcie. Również przy zbyciu lub zamianie może być kłopot, nie każdy może posiadać tyle towaru lub pieniędzy aby odkupić całą sztabkę. Oddzielenie mniejszej części z posiadanej sztabki może być pracochłonne a co najważniejsze deformować ją. Wysokie wartości skupu gwarantowane są jedynie w domach inwestycyjnych oraz mennicach w których obecnie można kupić złoto inwestycyjne.
Można również kupić certyfikaty CFG które są formą zakupu złota. Tak naprawdę jest to tylko instrument finansowy i kupujemy wirtualne złoto. Owszem firma która pośredniczy może zakupić prawdziwy kruszec ale robią to sporadycznie nieliczne które chcą dodatkowo zarobić na różnicach przy kupnie i sprzedaży. Ogólnie nasze walory są przetrzymywane w banku na koncie firmy która pośredniczy więc nie stanowi to formy zabezpieczenia oszczędności na czas kryzysu finansowego.
Dlaczego złoto a nie pieniądze ?
Każdy kraj lub tak jak strefa Unii Europejskiej, posiada własną walutę dzięki której wewnątrz granic prowadzone są płatności za usługi bądź towary. Dzięki rynkom finansowym i działaniom Banku Światowego, wszystkie waluty są łączone w pary i wyceniane. Łączenie w pary polega na przypisaniu do każdej waluty jednej innej na którą można ją wymienić. Ustalany jest kurs wymiany w danej parze i na podstawie tych danych prowadzone są rozliczenia w walutach obcych. Waluty tak jak złoto podlegają fizyce rynkowej czyli wahaniom które są wywoływane przez najróżniejsze czynniki wpływające na kondycje danego państwa. Pod uwagę brane są wartości surowców którymi handluje dane państwo, stosunki międzynarodowe, ustrój gospodarczy, zagrożenie polityczne lub wojskowe, konflikty w regionie lub też wewnętrzne, na sankcjach gospodarczych i działaniach banków centralnych kończąc. Tych zmiennych jest tyle że tylko sprawny analityk jest w stanie przewidzieć kurs na danej parze i to tylko na kilka dni do przodu. Obecnie tyle dzieje się na świecie że sytuacja zmienia się diametralnie z dnia na dzień. Raz możemy obserwować hura optymizm z powodu dobrych danych a następnego dnia obserwujemy realizację zysków lub zmianę nastrojów na podstawie kolejnych danych lub konfliktów.
Dlatego pieniądze nie są dobrą formą przetrzymywania oszczędności. Po pierwsze inflacja cały czas pożera nasze uchowane pieniążki. Po drugie są tylko papierkiem który ma tylko umowną wartość. Gdy te papierki zostaną potraktowane proszkiem do prania lub płynem do zmywania stają się bezwartościową kartką papieru. Ich wartość potrafi drastycznie się zmienić z dani na dzień. Spekulanci co jakiś czas atakują niektóre waluty aby wywołać na nich znaczne działania innych inwestorów lub działania interwencyjne banków centralnych. Dzięki odpowiedniej metodyce pomnażają oni swoje majątki kosztem budżetów państw. Złoto znacznie wolniej zmienia wartość a dodatkowo mamy ograniczoną ilość tej kopaliny na naszej planecie. Kruszec ten jest wykorzystywany w produkcji urządzeń i komputerów dlatego stale jest wykorzystywany do innych celów niż inwestycje to gwarantuje utrzymywanie jego wartości.
Czy złoto jest bezpieczną inwestycją ?
Większość dużych państw gromadzi złoto w formie rezerwy oraz zastawu w Londyńskim Citi. Jest to forma utrzymania rezerw finansowych na wypadek drastycznej zmiany wartości waluty. Niektóre państwa starają się powiązać swoją walutę z określoną ilością złota znajdującą się w skarbcu banku centralnego danego kraju. Takie działanie ma na celu utrzymywanie stałej wartości waluty, jest to forma stabilizacji w czasach ataku spekulacyjnego lub innej formie zagrożenia.
Czy to dobry moment na inwestycje w złoto ?
Tak samo jak waluty i inne surowce tak i złoto podlega rynkom i wszystkim wydarzeniom które są obserwowane na świecie. Wraz z wzrostem zagrożenia na rynkach kapitałowych, inwestorzy zaczynają gromadzić złoto a pozbywać się walut i akcji. Wraz z narastającą paniką na pozostałych rynkach, wartość kruszcu na którego działa tylko podaż i popyt stale rośnie. Wszelkie informacje o walkach lub destabilizacji działają tylko stymulująco na dalsze wzrosty. Można śmiało stwierdzić że im większa panika tym większa wartość złota.
Obecnie obserwujemy spowolnienie gospodarcze w Chinach, a ten właśnie kraj jest motorem napędowym gospodarki praktycznie całego świata. Największe firmy i korporacje zajmujące się produkcją, ulokowały tam większość swoich fabryk z powodu niskich kosztów pracy i wynajmu pracownika. Import surowców napędzał sprzedaż surowców pochodzących z całego świata. Informacje o obniżeniu importu i kłopotach z spłacaniem przez firmy kredytów spowodowały panikę na giełdach. Inwestorzy w pierwszej kolejności sprzedawali aktywa tylko w Chinach. Jednak już w kolejnych godzinach również na innych parkietach panowała wyprzedaż.
Wartość złota obecnie jest niższa o około 50 % niż 5 lat temu. Jest też wyższa o ponad 100 % względem ceny sprzed 10 lat. Mimo to istnieje realna strefa do budowania zysku na złocie. Obecne zagrożenia finansowe w Chinach i Unii Europejskiej oraz walki z państwem Islamskim wraz z milionami migrantów uciekających przed wojną powodują wzrost wartości złota.
Kiedy złoto traci na wartości ?
W całej historii naszego świata złoto kilka razy traciło na wartości. Zawsze w czasach spokoju i dobrej koniunktury. Jest to spowodowane prostymi czynnikami. Złoto zyskuje zawsze w sytuacjach kryzysowych gdyż jest ostoją w której większość finansistów lokuje oszczędności na ciężkie czasy. W czasach spokoju i dobrobytu, nie ma powodu do wzrostu wartości kruszcu gdyż zazwyczaj w tym czasie panuje tylko wyprzedaż zapasów z obawy przed spadkiem wartości. W spokojnych czasach inne instrumenty mają znacznie większą dynamikę wzrostową, a inwestorzy są spragnieni zysków. Dlatego wycofują oszczędności i sprzedają złoto powodując spadek jego wartości, a pieniądze lokują w akcjach, obligacjach oraz surowcach które mają szansę zyskać na wartości.