Rejestracja
Partner
Responsive image

Inwestycje w złoto


2016-02-26

Złoto

Ten metal szlachetny jest ilościowo ograniczony na naszej planecie. Pochodzenie ziemskiego złota prawdopodobnie jest związane z meteorytami i planetoidami które spadały na naszą planetę od tysięcy lat. Ten szlachetny metal o wyraźnych właściwościach, z powodu ograniczonej ilości oraz braku możliwości sztucznego produkowania osiągał już w dawnych czasach wyraźną wartość. Od początku gdy ludzie poznali złoto nadawali mu wysoką wartość. Doszło do tego że dawniej rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki (USA) gwarantował wartość swoich pieniędzy depozytem w postaci zgromadzonego złota. Również inne kraje używały systemu powiązania wartości rodzimej waluty ze złotem. Jednak w następnych latach kolejne banki centralne odchodziły od tej polityki. Obecnie w latach po 2015 roku tylko Szwajcaria utrzymuje znaczne zapasy złota w celu utrzymywania wysokiej wartości swojej waluty. Również władze Rosji chcą obecnie powiązać swoją walutę z złotem i skupują ogromne ilości tego szlachetnego metalu w postaci sztabek.


Złoto od ponad 15 lat stale zyskuje na wartości, jedynie ostatnie 4 lata były pod presją spadków wartości tego szlachetnego metalu. Spadek wartości był wywołany przedwczesnym ogłoszeniem zakończenia kryzysu ekonomicznego który został wywołany przez banki z USA i rozlał się na Europę. Początkowo do 2011 roku większość inwestorów, krajów, firm oraz osób prywatnych lokowało zapasy gotówki w złoto. Był to sposób na utrzymanie wartości swoich aktywów względem spadających wartości poszczególnych walut. Po 2011 roku przyszedł czas na realizację zysków która otworzyła niedźwiedzi rynek. Ludzie którzy spostrzegli zmianę kursu wyceny złota postanowili obronić swoje zyski poprzez wyprzedaż zgromadzonego metalu szlachetnego. To spowodowało że do stycznia 2016 roku złoto stale traciło na wartości. Mimo pięcioletnich spadków złoto nadal jest więcej warte niż przed 10 latami. Oznacza to że osoba która kupiła piętnaście lat temu złoto dziś liczy zyski w postaci zwrotu w tysiącach procentów.


Uważaj w jakie złoto inwestujesz

Od dawien dawna istnieje mit wśród bogatych osób który głosi że najlepszą inwestycją w złoto jest wykup biżuterii. Owszem wykonany pierścionek, naszyjnik czy też diadem posiada wartość samego materiału który został użyty do produkcji świecidełka oraz zyskuje wartość artystyczną. Starannie wykonane ozdoby z szlachetnego metalu mają znacznie większą wartość niż wycena użytych materiałów jednak gdy chcemy spieniężyć nasze oszczędności możemy trafić na problem. Już przy zakupie płacimy dodatkowo za artystyczne wykonanie oprócz wartości użytych materiałów, jednak nowy kupiec może nie wycenić tak wysoko naszych ozdób a dodatkowo ciężko zdobyć klienta na biżuterię z drugiej ręki. Jedynie klejnoty używane prze tytułowanych władców łatwo znajdują nabywców. Pierścionki, naszyjniki i diademy tak naprawdę najlepiej sprzedaje się w sklepach z biżuterią jako produkt prosto od producenta. Rynek wtórny zazwyczaj nie bierze pod uwagę wartości artystycznej a odkupywana biżuteria jest traktowana jako złom, szczególnie obrączki i pierścionki zaręczynowe.


Rynek złota stale się rozwija

W ostatnich czterech latach można w Polsce obserwować przyrost mennic które produkują monety oraz inne wartościowe przedmioty z srebra i złota. Większość z tych numizmatów bo tak można je traktować są sprzedawane jako monety inwestycyjne. Jednak nie mają one z inwestycją nic wspólnego. Firmy które sprzedają monety bulionowe lub własne wyroby ze złota starają się dobudować do nich wartość dodaną aby lepiej sprzedać metale szlachetne których używają do wyrobów tych precjozów. Tak samo jak w przypadku biżuterii tak i przy monetach można stać się posiadaczem złomu inwestycyjnego który nigdy nam nie przyniesie spodziewanego zysku. Wybijane monety z metali szlachetnych są produkowane w dużych ilościach i tak naprawdę nigdy nie osiągają wartości kolekcjonerskiej. Dodatkowo kupiec który nabywa takie monety od mennicy również dopłaca do swojej tak zwanej inwestycji opłatę za wartość dodaną w postaci projektu i wykonania monety. Również i w tym przypadku zakup monet nie jest metodą na inwestowanie w złoto. Tak samo jak w przypadku biżuterii powstaje problem przy próbie sprzedaży wspomnianych monet. Również mogą zostać potraktowane jako złom podczas odkupu.


W jaki rodzaj złota inwestować ?

Jedynym i najlepszym sposobem inwestycji w złoto jak i inne metale szlachetne jest zakup sztabki inwestycyjnej. Sztabki złota oraz innych metali szlachetnych są dostępne w Narodowym Banku Polskim oraz mennicach których jak zaznaczyliśmy w środkowej części artykułu, powstaje w Polsce coraz więcej. Już kilku biznesmenów zauważyło że i w naszym kraju można zarobić na sprzedaży złota w innej formie niż tylko sztabek inwestycyjnych. Jednak tylko sztabki inwestycyjne są skupowane przez mennice i banki jako pełnowartościowe złoto bez traktowania go jako złom. Sztabki inwestycyjne są jedyną formą zakupu metali szlachetnych pod inwestycje. Każdy kraj i bank który gromadzi rezerwowe zapasy aktywów robi to w formie sztabek inwestycyjnych które można bez problemu przerobić na dowolną biżuterię ale też łatwo i szybko sprzedać kolejnemu kupcowi.


Zakup monet również może być formą inwestycji ale to skrajna metoda oszczędzania na czarną godzinę. Osoby posiadając znaczne zapasy wolnych środków mogą kupować monet bulionowe, kolekcjonerskie oraz okazjonalne w celu gromadzenia rzeczy rzadkich lub unikalnych. Jednak tak jak wspomnieliśmy w części artykułu dotyczącego monet, to nie jest forma inwestowania lesz bardziej lokowania nadmiaru pieniędzy. W ten sposób można również budować własne zbiory rzadkich przedmiotów wykonanych ze złota. Jednak podczas sprzedaży osobom spoza kręgu kolekcjonerów, takie zbiory zostaną potraktowane jako złom.


Biżuteria to też forma inwestycji. Jednak to nie jest inwestycja w oszczędności a bardziej w nasze wybranki. Wszelkie zakupione precjoza będą ozdabiać kolejne kreacje wieczorowe naszych drogich kobiet. To inwestycja w uczucia wyrażona w dużych sumach pieniędzy. To też jak już wspomniano w tym artykule nie jest forma standardowej inwestycji czy utrzymania wartości naszej gotówki tylko zakup precjozów. Wszelkie pierścionki, naszyjniki czy też diademy będą podczas próby sprzedaży traktowane jako złom i sprzedamy je po niższej cenie niż osobom które kolekcjonują rzadkie wytwory złotników. W przypadku monet i biżuterii możemy liczyć tylko i wyłącznie na wzrost wartości metalów które zostały użyte do produkcji.


Tak samo jest w przypadku sztabek inwestycyjnych różnych metali szlachetnych. Zarobimy jedynie gdy wartość kruszcu który kupiliśmy zwiększy się, a stracimy gdy stanieje. Jednak tylko w przypadku sztabek inwestycyjnych mamy pewność że podczas sprzedaży w dowolnym punkcie uzyskamy uczciwą cenę i nikt nie potraktuje naszych oszczędności jako złom.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski