SKOK
Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe zostały powołane do życia w czasach rządów partii PiS w latach 2006 – 2007. Był to projekt który miał dawać alternatywę dla obywateli Polski którzy nie chcieli trzymać swoich pieniędzy w bankach które swoich właścicieli mają poza granicami naszego kraju. Alternatywa stała się bardzo popularna gdyż narodowy patriotyzm wśród Polaków starej daty jest nadal bardzo mocny i wolą oni zaufać małym instytucjom z rodzimym kapitałem niż dużym molochom z zagranicznymi powiązaniami.
Już kolejny SKOK upada
Od 2014 roku obserwujemy kolejne upadłości w segmencie SKOK-ów. Źle zarządzane a wręcz rabowane były SKOK-i w kilku przypadkach. Upadłość zmusiła Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) do uruchomienia wypłat gwarantowanych do wysokości 100 tysięcy Euro dla każdej osoby która posiadała konta w upadłych instytucjach. Najwięcej z BFG wypłacono dla osób które oszczędzały w SKOK Wołomin bo aż 2,2 miliarda złotych. Następne upadłości pochłonęły kolejne pieniądze, SKOK Wspólnota ponad 800 milionów a SKOK Kujawiak kolejne 180 milionów. Również SKOK Polska przeżywał problemy. Teraz Komisja Nadzoru Finansowego ma zamiar złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości SKOK Jowisz. Szacuje się że ponad 15 700 osób jest uprawniona do otrzymania gwarantowanych wypłat z BFG na łączną sumę 82,5 miliona złotych.
Krajowa KASA SKOK
Istnieje Krajowa Kasa SKOK która zbierała również od swoich członków wpłaty na ewentualne ratowanie w przypadku braku płynności. Jednak tak samo jak w przypadku pozostałych upadłości, żadna z instytucji typu SKOK ani Polskich Banków nie zdecydowała się na przejęcie klientów oraz zobowiązań powstałych w SKOK Jowisz. Tym samym KNF uznał że należy ogłosić upadłość takiej kasy SKOK w celu uruchomienia gwarantowanych wypłat dla osób które oszczędzają w SKOK Jowisz oraz zatrzymaniu dalszego pogłębiania deficytu w bilansie SKOK Jowisz. Działania KNF są usankcjonowane odpowiednimi zapisami dzięki którym KNF może złożyć taki wniosek o upadłość do odpowiedniego sądu który otwiera procedurę likwidacji zadłużenia w postaci aktywizacji i sprzedaży majątku który jest jako zastaw pod pożyczone środki oraz sprzedaży wszelkich materialnych dóbr instytucji w celu zaspokojenia wierzycieli.
KNF ostrzega
Kolejne Kasy typu SKOK mogą w najbliższym czasie ogłaszać niewypłacalność z powodu złych nastrojów wśród rynków kapitałowych. Utracona płynność przy wysokich kosztach szybko wpływa na wynik ujemny kolejnych instytucji typu SKOK. Wysokie koszty prowadzenia działalności oraz niskie wpływy oraz utracone środki przez udzielenie ryzykownych kredytów powodują ujemny bilans kolejnych kas SKOK. Brak możliwości przejęcia zobowiązań i klientów przez inne kasy lub banki powoduje że uruchamiana jest procedura która ma na celu likwidację instytucji oraz wypłaty gwarantowanych funduszów z BFG. Jednak na fundusz w BFG składają się również banki. Czyli wypłaty gwarantowane są realizowane z funduszów które niegdyś były zarezerwowane na pomoc bankom. Pobieranie pieniędzy z BFG na ratowanie SKOK-ów może doprowadzić do braku możliwości pomocy klientom dużych banków w momencie gorszej koniunktury.