Wall Street
To giełda papierów wartościowych która znajduje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To jedna z głównych giełd naszej planety. Jest jedną z największych pod względem ilości przedsiębiorstw oraz obrotów które notuje każdego dnia. To właśnie na Wall Street kreowane są trendy każdego dnia. Wystarczy że inwestorzy z Wall Street zaczynają kupować a podobny ruch jest widoczny na giełdach innych krajów. Gdy tylko zaczyna się wyprzedaż również inwestorzy z innych części świata zaczynają ostrożne wyprzedawanie aktywów.
Obecny trend
Na tle dobrych informacji z różnych części świata inwestorzy którzy grają na Wall Street do wczoraj bili kolejne rekordy. Wyceny wielu spółek przekraczały ich realną wartość. Dlatego od wczoraj widać wyraźne realizowanie zysków przez tamtejszych inwestorów. Podobne zachowanie przełożyło się na Polską Giełdę Papierów Wartościowych. Inwestorzy w obawie przed stratami rozpoczęli masowe wyprzedawanie aktywów. Prowadzi to do osunięcia się giełdy a wraz z tym ruchem również do strat poniektórych rodzimych inwestorów.
Sprzedawać czy czekać ?
Obecne zachowanie inwestorów można traktować jako krótką korektę. Wyprzedaż ma bezpośrednie podłoże w giełdzie z Wall Street. Tamtejsza realizacja zysków spowodowała osunięcie się indeksów prawie na całym świecie. Dowodzi to tylko tego że inwestorzy z USA nadal dyktują schematy zachowawcze dla inwestorów z całego świata. Realizacja zysków w USA oraz niewielka korekta uruchomiła presję na szybką sprzedaż aktywów na wielu giełdach. Wiadomo przecież że większość giełd i inwestorów łatwo poddaje się psychologii inwestowania. Zazwyczaj wraz z wyprzedażami na Wall Street podążają inwestorzy w innych zakątkach naszej planety w celu ochrony swojego kapitału.
Polskie echo Wall Street
Nasza rodzima giełda oprócz swoich własnych problemów choćby z politycznymi zawirowaniami również jest poddana presji inwestorów z Wall Street. Gdy w USA rozpoczyna się wyprzedaż aktywów to globalni inwestorzy również u nas zaczynają wyprzedaż. Jest to spowodowane równym przepływem informacji i psychologią inwestowania. Gdy największe giełdy świata dają sygnał do wyprzedaży, to inwestorzy z innych zakątków świata rozpoczynają wyprzedaż. Do gry na spadki dołączony jest również mechanizm Stop Loss, to punkt krytyczny ustawiany przez inwestorów który generuje automatyczną wyprzedaż aktywów gdy wartość posiadanych papierów spadnie o jakiś ustalony procent. Ta automatyka już kilka razy spowodowała poważne osunięcie się wartości indeksów na wielu giełdach. Niekontrolowana masowa wyprzedaż doprowadza zazwyczaj do poważnych przecen papierów wartościowych i tym samym załamania ich kursów.