Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Gospodarka >> Nieoczekiwany skutek podatku bankowego

Nieoczekiwany skutek podatku bankowego


2017-08-16

Podatek bankowy

Podatek tak zwany bankowy wprowadzono w 2016 roku. Pomysłodawcą w Polsce jest grupa partii pod nazwą „Zjednoczona Prawica”, czyli trzy ugrupowania które wygrały wybory w 2015 roku. Przeważającą grupą posłów w tym układzie są ludzie z partii Jarosława Kaczyńskiego czyli Prawa i Sprawiedliwości. Ogólnie pomysł ten już istnieje w Unii Europejskiej, jednak w Polsce jest stanowczo za wcześnie na wprowadzanie takiej daniny.


Podatek bankowy miał być płacony przez banki, jednak w praktyce już pod koniec 2016 roku cały koszt został przerzucony na klientów w postaci podwyżek cen za usługi bankowe jak i również wprowadzając ceny na usługi które do tej pory były darmowe.


I właśnie podczas tego przerzucania kosztów na klientów banki działające w Polskiej strefie ekonomicznej zaczynają odczuwać nieprzewidziane skutki wprowadzenia podatku bankowego. Jako że żaden przedsiębiorca nie prowadzi biznesu po to by do niego dokładać, tak też i banki muszą zarabiać a nie finansować swoją działalność. Dlatego też starając się uniknąć kosztów w postaci opłat nowej daniny postarali się aby całość podatku finansowali klienci banku. Większość banków ma zbyt mało klientów depozytowych aby całość podatku była przez tą grupę kontrahentów refinansowana. To też do akcji włączeni zostali klienci korzystający z kredytów. Ich usługi również podrożały. Jak widać w tabelach opłat i prowizji, kredyty były jednymi z pierwszych usług które podrożały w okolicach wprowadzania podatku bankowego.


Dla mniejszych firm zmieniły się tylko stawki kredytów. Wzrosły one gdyż uwzględniono w ich kosztach wprowadzony przez PiS podatek bankowy. Jednak w tym artykule chodzi o nieoczekiwane skutki wprowadzenia podatku bankowego w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, partię Jarosława Kaczyńskiego.


Okazuje się że duże korporacje które pożyczają z banków ogromne sumy korzystają z Polskich fili banków działających na naszym terytorium. Jednak chętniej korzystają z oferty tak zwanych banków matek, właścicieli Polskich banków. Banki które są właścicielami Polskich marek bankowych są zarejestrowane w innych krajach. To daje im przewagę nad Polskimi odpowiednikami tych instytucji. W nie wszystkich krajach istnieje podatek bankowy a to sprawia że banki matki mogą oferować tańsze usługi niż ich spółki córki które działają na naszym terenie. Tym samym bank obniża też ilość podatku którą musiałby odprowadzić do budżetu państwa Polskiego w przypadku gdyby korporacja skorzystała z Polskiego odpowiednika.


Sam w sobie podatek bankowy jest potrzebny, gdyż banki w Polsce do tej pory odprowadzały znikome opłaty ze swojej działalności. Jednak to nie jest jeszcze czas by ograniczać gospodarkę oraz budżety podatników o kolejne obciążenia. Podatek bankowy spowodował wzrost kosztów korzystania z usług bankowych. Całość podatku która miała być płacona przez banki została przerzucona na obywateli korzystających z ich produktów. A partia PiS podczas wprowadzania podatku bankowego w 2016 roku zastrzegała że banki nie przerzucą tej daniny na klientów, stało się inaczej.

Szukaj


Szewc Poznań
Oferujemy Państwu usługi szewskie w trzech warsztatach, zobacz lokalizacje, Os. Jana III Sobieskiego 18 G, Os. Stefana Batorego 13 D, Os. Czecha 62. ZAPRASZAMY! 698 870 251
szewc-patan.pl
Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Internetowa Agencja Marketingowa Ads-Center.NET Krzysztof Wolski. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+