Podatek bankowy
Podatek tak zwany bankowy wprowadzono w 2016 roku. Pomysłodawcą w Polsce jest grupa partii pod nazwą „Zjednoczona Prawica”, czyli trzy ugrupowania które wygrały wybory w 2015 roku. Przeważającą grupą posłów w tym układzie są ludzie z partii Jarosława Kaczyńskiego czyli Prawa i Sprawiedliwości. Ogólnie pomysł ten już istnieje w Unii Europejskiej, jednak w Polsce jest stanowczo za wcześnie na wprowadzanie takiej daniny.
Podatek bankowy miał być płacony przez banki, jednak w praktyce już pod koniec 2016 roku cały koszt został przerzucony na klientów w postaci podwyżek cen za usługi bankowe jak i również wprowadzając ceny na usługi które do tej pory były darmowe.
I właśnie podczas tego przerzucania kosztów na klientów banki działające w Polskiej strefie ekonomicznej zaczynają odczuwać nieprzewidziane skutki wprowadzenia podatku bankowego. Jako że żaden przedsiębiorca nie prowadzi biznesu po to by do niego dokładać, tak też i banki muszą zarabiać a nie finansować swoją działalność. Dlatego też starając się uniknąć kosztów w postaci opłat nowej daniny postarali się aby całość podatku finansowali klienci banku. Większość banków ma zbyt mało klientów depozytowych aby całość podatku była przez tą grupę kontrahentów refinansowana. To też do akcji włączeni zostali klienci korzystający z kredytów. Ich usługi również podrożały. Jak widać w tabelach opłat i prowizji, kredyty były jednymi z pierwszych usług które podrożały w okolicach wprowadzania podatku bankowego.
Dla mniejszych firm zmieniły się tylko stawki kredytów. Wzrosły one gdyż uwzględniono w ich kosztach wprowadzony przez PiS podatek bankowy. Jednak w tym artykule chodzi o nieoczekiwane skutki wprowadzenia podatku bankowego w 2016 roku przez Prawo i Sprawiedliwość, partię Jarosława Kaczyńskiego.
Okazuje się że duże korporacje które pożyczają z banków ogromne sumy korzystają z Polskich fili banków działających na naszym terytorium. Jednak chętniej korzystają z oferty tak zwanych banków matek, właścicieli Polskich banków. Banki które są właścicielami Polskich marek bankowych są zarejestrowane w innych krajach. To daje im przewagę nad Polskimi odpowiednikami tych instytucji. W nie wszystkich krajach istnieje podatek bankowy a to sprawia że banki matki mogą oferować tańsze usługi niż ich spółki córki które działają na naszym terenie. Tym samym bank obniża też ilość podatku którą musiałby odprowadzić do budżetu państwa Polskiego w przypadku gdyby korporacja skorzystała z Polskiego odpowiednika.
Sam w sobie podatek bankowy jest potrzebny, gdyż banki w Polsce do tej pory odprowadzały znikome opłaty ze swojej działalności. Jednak to nie jest jeszcze czas by ograniczać gospodarkę oraz budżety podatników o kolejne obciążenia. Podatek bankowy spowodował wzrost kosztów korzystania z usług bankowych. Całość podatku która miała być płacona przez banki została przerzucona na obywateli korzystających z ich produktów. A partia PiS podczas wprowadzania podatku bankowego w 2016 roku zastrzegała że banki nie przerzucą tej daniny na klientów, stało się inaczej.