Czym jest ropa naftowa ?
Tego pytania często sobie nie zadajemy. Każdy wie że ropa naftowa istnieje, że produkuje się z niej bardzo dużo różnych produktów. Wiemy że wytwory z ropy naftowej towarzyszą nam każdego dnia w naszym codziennym życiu. Ale czy ktokolwiek zastanawiał się co to tak naprawdę jest ta cała ropa naftowa ? Jak powstała i z czego się tak naprawdę składa ? W ramach testu przeprowadziłem rozmowę z całkiem sporą ilością osób (próba około 700 zapytanych), głównym pytaniem było oczywiście o ropę naftową i to czym jest. Respondenci wiedzieli o ropie naftowej i produktach z niej pochodzących ale nie wiedzieli jak powstała i czym jest sama w sobie.
Ropa naftowa jest inaczej nazywana olejem skalnym. Sama ropa naftowa to zbiór szczątków roślin oraz zwierząt które w odpowiedniej temperaturze oraz ciśnieniu łączą się i powstaje olej skalny. W zależności od charakterystyki ternu, olej skalny ścieka pod wpływem grawitacji w głąb skorupy ziemskiej często trafiając na naturalne kieszenie pod powierzchnią skorupy ziemskiej. W takich kieszeniach olej skalny zbiera się w ogromne jeziora które następnie są eksploatowane przez człowieka. W przypadku gdy olej skalny trafi na teren pod którym znajdują się skały wapienne lub łupki, zbiera się w ich porach. Naukowcy z USA opracowali metody wydobywania gazu oraz ropy z skał porowatych. Co przyczyniło się do zwiększenia istotnych źródeł pozyskiwania cennego surowca oraz na spadek jego wartości poprzez nadpodaż.
Czy znaczenie ropy zmaleje ?
Ropa naftowa do niedawna była jednym z najważniejszych surowców naturalnych wydobywanych przez człowieka do masowej przeróbki. Do 2017 roku popyt na ten surowiec cały czas się zwiększał. Gdyby nie rewolucja łupkowa mielibyśmy obecnie znacznie droższe paliwa a cena za baryłkę ropy mogłaby oscylować w okolicach 160 dolarów za jedną baryłkę. Jednak czas ropy naftowej zaczyna się kończyć. Za sprawą nadmiernej eksploatacji znanych złóż, ilość tego surowca do wydobycia drastycznie spadła. To też przekładało się na cenę tego surowca. Wraz z odkryciem możliwości wydobycia ropy naftowej z skał łupkowych, udało się oddalić w czasie widmo braku tego surowca.
Jednak zmiany już zachodzą i widać je wyraźnie. Ważniejsze koncerny motoryzacyjne już w 2017 roku zapowiedziały szersze prace nad samochodami hybrydowymi oraz całkowicie elektrycznymi. W Polsce firma Ursus opracowała prototyp samochodu dostawczego o zasięgu 150 kilometrów opartego całkowicie o napęd elektryczny. Samochód ten ma na celu zastąpić samochody dostawcze które w 99% spalają szkodliwego diesla w swoich silnikach z uwagi na oszczędność w stosunku do benzyny. Dostawcze samochody elektryczne w centrach miast poważnie obniżą ilość zanieczyszczeń produkowanych przez transport. A jak wiadomo, poczta, kurierzy oraz dostawcy sklepowi to stały element ruchu ulicznego w każdym mieście. Wymiana samochodów dostawczych na elektryczne znacznie przyśpieszy prace nad tą technologią i przełoży się na osiągnięcia w samochodach osobowych. A to na pewno pociągnie za sobą zmniejszenie zapotrzebowania na paliwa wytwarzane z ropy naftowej. Jednak nie łudźmy się, jeszcze przez ponad 100 lat ropa naftowa będzie towarzyszyć człowiekowi w życiu codziennym.