Rejestracja
Partner
Responsive image

50 tyś zgonów


2018-11-26

Smog powoduje śmierć wśród Polaków

Raporty Głównego Urzędu Statystycznego jak i Najwyższej Izby Kontroli jasno przedstawia sytuację w Polsce. Niestety aż 36 z Polskich miast jest na liście najbardziej zapylonych w Europie. Bezpośrednim problemem jest transport oraz prywatne domy w których często spala się niskiej jakości paliwo lub po prostu śmieci w celu ogrzania budynku.


Polska jako kraj który w ponad 70 % wytwarza energię elektryczną z węgla nie ma innej możliwości. Powolny proces wdrażania systemów odpylających i odsiarczających powoduje że elektrociepłownie jeszcze przez wiele lat będą zanieczyszczać tlen którym oddychamy. Owszem istnieją już takie elektrociepłownie jak we Wrocławiu która posiada wdrożony system odpylania i odsiarczania. Jednak to nie zmniejsza problemu. Oprócz dużych trucicieli powietrza istnieją również mali, tak zwana niska emisja ale zwielokrotniona efektem skali. Mowa tutaj o samochodach poruszających się po każdym z dużych i małych miast oraz prywatnymi domami które nadal ogrzewają się spalając węgiel, drzewa o raz często śmieci w domowych kotłowniach.


W efekcie otrzymujemy miks różnych spalin, z węgla, drzewa, silników samochodowych oraz dodatek śmieci spalanych w niektórych domach. Szacuje się że rocznie umiera w Polsce z powodu złego stan powietrza około 50 tysięcy obywateli. Jest to bardzo duża liczba ludzi. Bezpośrednio nie można wskazać zapylenia powietrza jako przyczyny śmierci. Jednak znacząco wpływa na nasz układ oddechowy a niektóre pyły są tak małe że przenikają do krwiobiegu i w ten sposób uaktywniają związki rakowe które dalej dziesiątkują mieszkańców naszego pięknego kraju.


Lata zaniedbań

Przez lata Polskie rządy nie reagowały odpowiednio na sytuację którą mamy w naszym kraju. Stale pogarszające się parametry powietrza były bagatelizowane z powodu wyższych celów. Państwowe spółki energetyczne muszą produkować coraz więcej prądu aby obsłużyć wszystkich odbiorców. Dawniej nie zwracano uwagi na parametry spalania, ważne były tylko wyniki produkcji energii elektrycznej tak potrzebnej do utrzymania rozwoju kraju. Jako że Polska zawsze byłą uznawana za kraj którego energetyka jest oparta na własnym paliwie kopalnym czyli węglu, większość bloków energetycznych została wybudowana w oparciu o to paliwo.


Niestety rezygnowano z owoczesnych rozwiązań a lata zaniedbań są dziś solą w naszym oku. Dzięki porozumieniu paryskiemu w Polsce zaprzestano planowania budowy nowych bloków energetycznych opartych na spalaniu węgla. Obecny trend bardziej kieruje się w stronę elektrowni napędzanych spalanym gazem. Takie bloki energetyczne stanowczo mniej uwalniają pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. Jest to technologia którą można w Polsce wdrażać. Jednak należy pamiętać też o fakcie iż Polska nadal posiada niskie zasoby gazu. Obecne złoża i ich eksploatacja to zaledwie niewielki procent w zużyciu tego paliwa w Polsce. Nadal musimy posiłkować się importem gazu z Rosji oraz z nowych kierunków takich jak Katar czy USA. Ważnym też jest wdrażanie nowych technologii związanych z Odnawialnymi Źródłami Energii. To przyszłość bez emisyjnego produkowania energii elektrycznej.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski