Co to jest rezerwa kapitału tworzona przez bank ?
W kontekście ostatnich doniesień pochodzących z kolejnych instytucji finansowych zwanych bankami, chcemy zapoznać czytelników z tematem tworzenia rezerw kapitału. Coraz więcej banków w informacjach prasowych oraz komunikatach dla inwestorów informuje o konieczności utworzenia rezerwy kapitałowej. Taka rezerwa to nic innego jak zabezpieczone środki pieniężne na pokrycie pewnych zdarzeń o których bank wie że mogą wystąpić w najbliższej przyszłości. W ostatnich latach jest to niestety bardzo częsta informacja. Wszystko przez wyroki sądów w sprawach frankowych oraz wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej który nakazał bankom i instytucjom finansowym w przypadku wystąpienia zdarzenia wcześniejszego spłacenie kredytu przez kredytobiorcę do zwrócenia części nienależnych kosztów za czas w którym klient nie korzystał z pożyczonych mu pieniędzy. Rezerwy kapitału były zazwyczaj tworzone pod portfel kredytów które są spłacane nieregularnie lub klient zaprzestał takiego spłacania. Niestety takie sytuacje zdarzają się w każdej instytucji finansowej, zazwyczaj z winy wypadków losowych takich jak utrata zdrowia, życia czy pracy. Jednak takie straty muszą być wyrównane. I właśnie rezerwami kapitału buduje się poduszkę ochronną aby zniwelować podatki od zysków, oraz ewentualnych kłopotów w przypadku wystąpienia większej ilości takich sytuacji wśród klientów.
Dlaczego większość banków tworzy takie rezerwy ?
Jest to spowodowane ostatnimi wyrokami sądowymi. Podstawowy czynnik tworzenia rezerwy kapitałowej to wzrost portfela tak zwanych złych kredytów czyli takich które nie są sprawnie obsługiwane przez kredytobiorców. Jednak w ostatnich latach w Polsce dominuje optymizm konsumencki z powodu drastycznego obniżenia bezrobocia a co za tym idzie wzrostu ilości osób pracujących. Te osoby są też konsumentami i często korzystają z kredytów bankowych w celu poprawienia swojej stopy życia poprzez zakup nowych sprzętów czy też inwestycji w mieszkanie. Czynnikiem dominującym w obecnym momencie w kwestii tworzenia rezerw kapitałowych to ostatnie wyroki sądowe, które dają możliwość odzyskania pieniędzy za wcześniejsze spłacenie kredytu oraz furtka dla Frakowiczów, którzy również uzyskali wsparcie w swojej walce od sądów Unii Europejskiej.
Zaniżanie zysku banków
Tworzenie rezerw kapitałowych na przewidywane zdarzenia niestety obniżają zyski banków a tym samym dywidendę dla akcjonariuszy. Tak, stworzenie kapitału rezerwowego to odpisanie pewnej sumy pieniędzy z całorocznego zysku banku w celu utworzenia dodatkowego rezerwowego portfela. Pieniądze z tego portfela są ulokowane na rachunku technicznym i czekają na wypadek wystąpienia przewidywanego zdarzenia. To bezpośrednio wpływa na wynik banku w danym roku a tym samym na wysokość wypłacanej dywidendy. Mimo iż cieszy nas fakt uregulowania pewnych dziwnych zachowań w bankach to jednak akcjonariusze tych instytucji finansowych niestety uzyskają niższe zarobki z inwestycji kapitałowych.