Rejestracja
Partner
Responsive image

Zmiany w prawie budowlanym


2015-01-18

Prawo budowlane

Do niedawna, prawo budowlane wymagało od każdego kto chciał coś budować w naszym pięknym Polskim kraju, odpowiednich pozwoleń i długotrwałej drogi poprzez korytarze urzędów w celu zdobycia odpowiednich papierków. Należało donieść informacje formalne które stanowiły o przyłączach, elektryczności, wodociągów, innych mediów, ale również o odpływie nieczystości oraz sam projekt i harmonogram budowy. Należało przestrzegać dat zawartych we wnioskach i uprzedzać o rozpoczęciu prac. Na szczęście takie wojaże z urzędnikami mamy już za sobą. W czwartek 15 stycznia 2015 roku posłowie postanowili ułatwić życie Polakom i odciążyć przepracowanych urzędników od dodatkowej papirologii.


Nowe przepisy budowlane

Zgodnie z nowelizacją ustawy o prawie budowlanym, jeśli budowa lub przebudowa domu jednorodzinnego nie jest uciążliwa dla sąsiadów czyli zamyka się w obrębie jednej działki budowlanej, nie jest wymagana zgoda urzędników na rozpoczęcie pracy. Oznacza to że gdy budowa lub rozbudowa istniejącego budynku mieści się w granicach naszej własnej działki to wystarczy informacja złożona do urzędu o chęci rozpoczęcia pracy. Urzędnicy mają w takim wypadku 30 dni na wniesienie sprzeciwu wobec budowy domu lub jego remontu. W przypadku gdy spełniamy powyższe wytyczne, do rozpoczęcia pracy na działce budowlanej wystarczy:

Zgłoszenie budowy z projektem budowlanym

Dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla danego budynku.


Kodeks dobrych praktyk w biznesie


Gdy złożymy powyższe dokumenty, starosta będzie miał maksymalnie 30 dni na ewentualny sprzeciw wobec takiej budowy. Skrócono również czas oczekiwania na tak zwaną „milczącą zgodę na użytkowanie”. Jeśli administracja nie wniesie sprzeciwu wobec użytkowania obiektu w czasie 14 dni od dnia oddania budynku do użytku, to uznaje się że w grę wchodzi „milcząca zgoda na użytkowanie”.


Dodatkowe zmiany w ustawie

W trakcie nowelizacji zmieniło się więcej. Ustawa dopuszcza cały katalog budynków których nie trzeba zgłaszać. Chodzi o budynki gospodarcze oraz rekreacyjne dla własnych potrzeb. Dodatkowo niewielkie biura i budynki gospodarcze do powierzchni 35 metrów kwadratowych nie wymagają szczególnych pozwoleń na wzniesienie i użytkowanie. Również zniesiono pozwolenia na budowę ganków oraz garaży wolno stojących. Ganek może mieć maksymalnie do 25 metrów kwadratowych użyteczności a garaż do 5 stanowisk. Takich budowli już nie trzeba zgłaszać.





Zmiany na dobre

Obecne zmiany w prawie budowlanym wyjdą urzędnikom i przyszłym inwestorom na dobre. Zniknie cały szereg obowiązków dostarczania papierów z rożnych instytucji które do tej pory blokowały praktyczni każde przedsięwzięcie. Posłowie szacują że dzięki zmianom rocznie 30 tysięcy inwestycji będzie szybciej wprowadzanych w stan budowy. Dzięki zmianom urzędnicy zaoszczędzą bardzo dużo czasu i przy okazji zmniejszą liczbę generowanych dokumentów.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski