Wskaźniki rynkowe
Praktycznie wszystko co dziś ma jakąkolwiek wartość opiera swą wycenę na podstawie różnorodnych wskaźników. Oprócz rzadkich przypadków jak ten związany z Szwajcarskim Bankiem Centralnym (BNS), który czasem podejmuje niczym nie uzasadnione decyzje, wszystko co dzieje się na rynkach kapitałowych i towarowych podlega jakimś wskaźnikom. W Polsce jednym z najważniejszych wskaźników jest WIBOR, dla większości krajów liczy się LIBOR a dla europy najważniejszy jest EURIBOR. Obecnie te wskaźniki poruszają się bez większej kontroli jedynie reagując na najważniejsze dane z rynków finansowych. Istnieje duże zagrożenie że w celu wzbogacenia się, mogą pojawić się osoby i instytucje które są wyposażone w duże rezerwy gotówki i mogą wpływać na wyżej wymienione wskaźniki. Takie sztuczne wpływanie na zachowanie wskaźników może prowadzić do ogromnych strat materialnych lub do bardzo szybkiego wzbogacenia się. Dlatego Komisja Europejska jeszcze w 2015 roku chce wprowadzić regulacje pozwalające zarządzać podanymi wcześniej wskaźnikami i nie dopuścić do wywierania na nie wpływu.
Dlaczego taka decyzja ?
Mimo pozornego spokoju na świecie pomijając niektóre kraje które borykają się z wrogim najazdem Rosyjskich żołnierzy, toczy się wojna o największe wpływy i bogactwo. Nie chodzi już tylko o dorobkiewiczów którzy chcą na spekulacjach walutami czy surowcami trochę się wzbogacić. Tu chodzi o ogromne sumy liczone w bilionach Euro należących do Europejczyków. Istnieją uzasadnione obawy że w 2014 roku dochodziło do manipulacji wskaźnikami makroekonomicznymi na Londyńskich giełdach. Doprowadziło to szeregu zakupów i sprzedaży aktywów o znacznych wartościach. Największymi poszkodowanymi były instytucje Europejskie które na tym procederze straciły grube miliony Euro.
Konkluzja
Unijny komisarz do spraw stabilności finansowej Jonathan Hill, mówi że jest zadowolony iż Komisja Europejska zajęła się tym problemem. Manipulowanie wskaźnikami to czyste okradanie konsumentów, inwestorów. Najgorszym wrażeniem jest podważanie zaufania do rynków kapitałowych i towarowych. Przez manipulacje tracą uczciwi handlowcy. Dlatego tak ważne jest aby Unia Europejska przy pomocy swojego parlamentu zajęła się tą sprawą jak najszybciej tak aby nowe regulacje weszły w życie jeszcze w tym roku.
Kodeks dobrych praktyk w biznesie
Kto będzie nadzorował ?
Komisja Europejska planuje wprowadzić nadzór nad wszystkimi wskaźnikami makroekonomicznymi które wpływają na wartość pieniędzy oraz towarów w naszej strefie działania. Nadzór nad wskaźnikami będzie przerzucony na instytucje w danym kraju w którym powstaje dany wskaźnik. Nad wszystkim dodatkowo ma trzymać pieczę Europejski Urząd Nadzoru Rynków i Papierów Wartościowych (ESMA). Komisja Europejska przewiduje że w tak ważnej sprawie, odpowiednie przepisy zostaną wprowadzone do lata 2015 roku.