Europejski Bank Centralny
To instytucja która zawiaduje budżetem Unii Europejskiej, stanowi ona podstawę zabezpieczenia waluty Europejskiej gdyż jest jej emitentem. Ostatnie decyzje miały ogromny wpływ na rynki finansowe na całym świecie. Z braku pomysłów na rozruszanie gospodarki i obawy o skutki jakie przyniesie dalsza stagnacja, EBC postanowiło wdrożyć rozwiązanie stosowane w USA od kilku lat. Stany Zjednoczone Ameryki, postanowiły dodrukować dolarów w celu spłacania swoich zobowiązań wobec pożyczkodawców. USA to największy dłużnik na naszej planecie, skarb państwa jest winny swoim wierzycielom ponad 18 bilionów dolarów. Jest to ogromna suma której USA nigdy nie były by w stanie spłacić i w obawie przed bankructwem postanowiły obniżyć wartość swojej waluty wprowadzając luzowanie ilościowe polegające na zwykłym drukowaniu nowych banknotów w celu spłaty zobowiązań. Euro tak samo jak Dolar posiadają dużą wartość dlatego też trudno jest aby nasi eksporterzy byli konkurencyjni w stosunku do rodzimych producentów w poszczególnych krajach które importują nasze wytwory i dobra. Wprowadzając dodatkowy dodruk banknotów, obniżana jest wartość danej waluty w stosunku do pozostałych, dzięki temu można pobudzić eksport.
Kodeks dobrych praktyk w biznesie
Dlaczego luzowanie ilościowe QE ?
Europa do tej pory broniła się za pomocą pieniędzy które pochodziły zazwyczaj bezpośrednio z budżetu Unii Europejskiej. Ale nawet w tak wielkim worku może w końcu zabraknąć pieniędzy gdy wszyscy będą po nie sięgać. Konieczność stałego wspierania Grecji, oraz stagnacja w gospodarce poszczególnych krajów wchodzących w skład Europy zmusiła EBC do nietypowych zachowań. Za pomocą legislacji wprowadzono możliwość stworzenia funduszu skupującego obligacje skarbowe krajów wchodzących w skład Eurolandu. Aby dodatkowo pobudzić gospodarkę, fundusz ma prawo również skupować obligacje korporacyjne. Europejskie QE zaplanowano na rok działalności. Oznacza to że przez najbliższych 12 miesięcy, EBC za pomocą funduszu będzie skupować papiery dłużne krajów całej Europy w celu poprawy płynności budżetów stolic Europejskich krajów. W czasie trwania całej operacji QE, w Europę ma być wpompowane maksymalnie 1,1 biliona Euro. Są to ogromne pieniądze które następnie będzie trzeba spłacić. Na szczęście działania luzowania ilościowego mają dodatkowe korzyści.
Korzyści dla państwowych papierów dłużnych
Dzięki wprowadzeniu luzowania ilościowego, spadło oprocentowanie papierów dłużnych krajów należących do strefy Euro. Jest to spowodowane zwiększeniem popytu na te papiery, spowodowane wykupem ich przez fundusz Europejski. Zgodnie z prawami podaży i popytu, spadło parcie na sprzedaż pozostałych obligacji a tym samym ich oprocentowanie. Rentowność obligacji jest wyznaczana na podstawie płynności papierów dłużnych. W przypadku bogatych krajów które szybko spłacają swoje zobowiązania, oprocentowanie jest niższe gdyż zwrot z inwestycji jest pewny. W przypadku mniej pewnych obligacji ich oprocentowanie jest wyższe w celu zachęcenia inwestorów oraz szybszego odzyskania powierzonych środków przez wierzyciela. Zgodnie z tą doktryną papiery dłużne krajów należących do strefy Euro posiadają obecnie rentowność na poziomie 3%. Oznacza to nic innego jak to że Europa może pożyczać kapitał taniej i dzięki temu dług będzie rósł wolniej. Dla niektórych krajów jest to okazja do tak zwanego rolowania długów i pożyczenie pieniędzy na lepszych warunkach aby spłacić stare zobowiązania które są znacznie mniej korzystnie oprocentowane.
Korzystny wpływ na giełdy papierów wartościowych
Z powodu zmniejszenia rentowności papierów dłużnych krajów Europy które do tej pory uchodziły za najlepsze inwestycje pod względem bezpieczeństwa powierzonego kapitału, zyskały giełdy papierów wartościowych. Gdy papiery dłużne strefy Euro straciły atrakcyjne oprocentowanie, część inwestorów postanowiła zwrócić się w kierunku giełd papierów wartościowych. Już po pierwszych dniach wprowadzenia w Europie QE, widać wyraźny napływ inwestorów na parkiety giełdowe. Praktycznie wszystkie rentowne spółki zanotowały wzrost obrotów na swoich walorach oraz wzrost ich wartości. Już nawet nie przeszkadza awantura za miedzą po stronie Ukraińskiej. Dodatkowy ogromny kapitał który już zasilił kasy państw strefy Euro pozwolił odetchnąć ministrom skarbu państwa i uwolnił ogromny kapitał prywatny który był do tej pory inwestowany w rentowne papiery dłużne poszczególnych krajów.
Obecnie cała struktura finansów Europy została drastycznie przebudowana. Na szczęście nie widać zbyt dużych zagrożeń takiego postępowania. Obecnie takie postępowanie jest uzasadnione ekonomicznie. Zobaczymy za rok jaki będzie efekt tego działania. Obecnie z wyników uzyskanych przez USA można być tylko zadowolonym, to też nie dziwi że Europa wprowadziła podobne rozwiązanie.