Podwyżki cen towarów i usług
Wraz z wzrostem ceny ropy naftowej rośnie też wartość paliwa. Jak wiadomo paliwo jest wlewane do baków samochodów aby następnie za pomocą silnika spalinowego dostarczyć energii do poruszania się samochodu. Oczywistym mam nadzieje dla każdego czytelnika jest fakt że każdy towar i prawie każdą usługę trzeba przetransportować do klienta. Czyli w koszty towaru lub usługi wliczone są koszty transportu. A koszty transportu są oparte o ceny paliw. Wraz ze wzrostem ceny surowca z którego wykonuje się obecnie używane paliwa do silników spalinowych rośnie cena produktów powstających w trakcie rafinacji, czyli benzyna, olej napędowy oraz wszelkiego rodzaju smary. Wzrost cen na ropie naftowej oznacza zakończenie okresu który trwał od ponad 20 miesięcy na rynkach światowych czyli odczuwalnej deflacji.
Co cieszy ekonomistów martwi obywateli
Przez prawie dwa lata mogliśmy cieszyć się spadającymi cenami towarów i usług. Głównym powodem deflacji czyli spadku cen była taniejąca ropa naftowa. W poprzednim akapicie wykazałem że wartość ropy naftowej wpływa praktycznie na każdy towar i prawie każdą usługę które są dostępne dla konsumentów. Nie tylko transport ale również, wydobywanie, wytwarzanie oraz przechowywanie surowców, plonów i produktów przetworzonych wymaga energii choćby do ogrzewania hal magazynowych aby nic nie przemarzło.
W Europie nie tylko wartość ropy decyduje o cenach innych elementów gospodarki. Tutaj na Europejskim podwórku również odgrywa znaczenie eksport towarów produkowanych w Polsce. Od praktycznie zawsze, Polska eksportowała nadwyżki produkcyjne do Rosji. Jednak gdy Rosja zaatakowała Ukrainę odrywając od tego kraju sporą część terytorium, Europa oraz USA i kilka innych krajów nałożyły blokadę gospodarczo-ekonomiczną na Rosję. W odwecie i Rosja nałożyła embargo na kraje stosujące taką taktykę wobec niej. Oznacza to tym samym że Polska już nie może eksportować nadwyżek produkcyjnych na rynek Rosyjski. To ogranicza nasze możliwości i zmusza do szukania nowych rynków zbytu. Tak też powstał nowy szlak jedwabny z Chin do Polski drogą kolejową z pominięciem Rosji.
Wzrost cen na święta
Ceny towarów mogą wzrosnąć już teraz przed świętami. Obecnie mamy pierwszy tydzień grudnia a ceny podstawowego paliwa czyli benzyny podskoczyły o 30 groszy na jednym litrze. Podwyżka ta znajdzie swoje odbicie na półkach sklepowych. Podwyższona cena transportu musi zostać uwzględniona w towarach gdyż tak działa ekonomia. Towary transportowane na dużą odległość są coraz droższe wraz z wzrastającą odległością od fabryki. Polacy doświadczą podwójnego podwyższenia cen. Polska złotówka nadal osłabia swoją wartość. To sprawia że wartość benzyny szybciej rośnie ale też wpływa na wycenę towarów które są importowane. Za każdy towar który jest sprowadzany z zagranicy i jest kupowany w innej walucie, musimy zapłacić znacznie więcej Polskich złotych. Racjonalną decyzją jest podjęcie zakupów na towary które mają długą datę przydatności. W najbliższym czasie nowe dostawy tych towarów mogą być już w innej wyższej cenie.