Rejestracja
Partner
Responsive image

Trzy stracone lata


2019-01-07

Trzy stracone lata dla energetyki ?

W kontekście wzrostu opłat za emisję dwutlenku węgla, drożejącego paliwa jakim jest węgiel oraz wzrostu stawek za pobór prądu z sieci, nasuwa się pytanie, czy ostatnie trzy lata nie zostały bezpowrotnie stracone przez Polski rząd a przez te decyzje teraz cierpią przedsiębiorcy a za niedługo odczują to również obywatele ?


Według naszej redakcji ostatnie lata zostały bezpowrotnie utracone. Spółki energetyczne w kontekście walki z wiatrakami i całym sektorem Odnawialnych Źródeł Energii ( OZE ), zaprzestały inwestycji w własne moce wytwórcze z OZE. W czasie od czerwca 2016 roku aż do czerwca 2018 roku, budowle takie jak wiatraki w Polsce podlegały zmienionemu prawu budowlanemu (zmian dokonała partia PiS), zmiany te wprowadziły dodatkowy podatek od gondoli które wcześniej nie były opodatkowane. Wcześniej jednak jeszcze zachwiano rynkiem „Zielonych certyfikatów” które posiadały jedynie spółki produkujące zieloną energię i mogły je sprzedawać jako dodatkowy zysk z inwestycji. Rynkiem „Zielonych certyfikatów” również PiS zatrząsł i to przez obniżenie wymagalności wykazania się odpowiednim poziomem zużywania zielonej energii doprowadził do spadku wyceny certyfikatów. Decyzja partii PiS spowodowała że ceny zielonych certyfikatów spadły z 180 na 25 zł.


Przez brak inwestycji w sektor OZE cztery największe spółki produkujące energię elektryczną po trzech latach rządów partii PiS nadal produkuje najwięcej prądu z węgla. Można by było powiedzieć że nic się nie stało a czas został tylko stracony. Jednak przez złe decyzje gospodarcze partii Prawo i Sprawiedliwość, doszło do utraty majątku na wartość 4 miliardów w takich spółkach jak Tauron, Enea, Energa i PGE. W sektorze prywatnym straty były mniejsze bo w tym samym czasie utraciły jedynie lub aż 2 miliardy złotych. Te sumy to nie tylko straty spółek produkujących prąd, bądźmy szczerzy, skoro te firmy wykazały straty to też nie płaciły podatków, gdyż w stracie rozliczali zarobki. Więc tak naprawdę niegospodarność spowodowana kilkoma złymi decyzjami doprowadziła do znacznej utraty majątku spółek akcyjnych jak i utracono poważne wpływy z podatków do budżetu gmin, powiatów, województw oraz całego naszego pięknego kraju.


Problem w tym że stojąc naprzeciw dzisiejszym wyzwaniom wzrostu cen węgla, opłaty emisyjnej oraz rychłych podwyżek za kilowatogodzinę energii elektrycznej możemy mieć trudności z nadrobieniem tych trzech lat zapóźnień. Spółki energetyczne straciły spory majątek który w części lub w całości mógłby posłużyć jako kapitał pod przyszłe EKO inwestycje. Dalsze budowanie bloków energetycznych opartych na węglu lub gazie nie rozwiąże obecnych problemów chorób ludzi oraz wysokich kosztów produkcji prądu. Należy zmienić podejście do pozyskiwania energii elektrycznej dla obywateli oraz przemysłu. Prąd to obecnie jeden z najważniejszych elementów gospodarki. Szczególnie że za niedługo cała motoryzacja może być oparta tylko o elektryczność. Sami jesteśmy bardzo ciekawi jak ten rynek dalej będzie się rozwijał.

Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski