Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Ekologia >> Energetyka na zakręcie w PL

Energetyka na zakręcie w PL


2018-09-05

Tragedia w Polskiej energetyce

Niestety przyszłość w Polskiej energetyce bez wsparcia prosumentów oraz sektora prywatnego rysuje się bardzo nieciekawie. W czasach rządów Prawa i Sprawiedliwości (PiS), spółki energetyczne należące w części do skarbu państwa, traktowane są jak dodatkowy worek z pieniędzmi. Ogromne obroty jakimi cechują się spółki energetyczne powodują że politykom łatwo sięgać po te pieniądze.


Jednym z przykładów pobierania pieniędzy z kasy spółek energetycznych były reklamy wyświetlane w TVP1. W momencie całkowitego odwrotu reklamodawców od państwowej telewizji jedynym wsparciem były nic nieznaczące reklamy spółek energetycznych. Również sponsorowanie wszelakich projektów rządowych drenuje kasę spółek energetycznych. Niektóre z nich kupują zadłużone kopalnie węgla, ratując w ten sposób miejsca pracy, jednak te kopalnie są nierentowne i generują straty dla właścicieli.


Walka z wiatrakami również przysporzyła wiele problemów branży energetycznej. Przez lata 2016 i 2017, z czterech spółek energetycznych wyparowało 4 miliardy złotych. To efekt niekorzystnej zmiany w prawie budowlanym oraz ustawie o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE). Zmiany te wprowadziła partia PiS i tym samym przysporzyła dodatkowych problemów całej branży. Sektor prywatny przez te działania w tym samym czasie stracił tylko 2 miliardy złotych. Czyli straty w większej części przypadły w udziale spółkom należącym do skarbu państwa.


Na szczęście rządzący poszli po rozum do głowy i zaprzestali walki z wiatrakami. Cała ta nieudana akcja była spowodowana chęciom ochrony miejsc pracy górników. Istniała w kręgach PiS teoria że przez wiatraki węgiel tanieje i pozostawienie tej sytuacji samej sobie spowoduje iż cały sektor górniczy ucierpi. Jednak w wyniku porozumienia klimatycznego z 2015 roku, na świecie zamykane są kopalnie a surowiec energetyczny jakim jest węgiel nagle zyskał na wartości.


Czy sektor prywatny nadrobi dwa lata straty ?

Obawiam się że do momentu gdy w Polsce rządzi PiS, niestety sektor prywatny będzie omijał szerokim łukiem inwestycje w OZE w naszym kraju. Rządy pod sztandarem pis cechują się bardzo dużym wahaniem nastrojów i chaotycznym zmienianiem prawa często wbrew rozsądkowi i konstytucji. PiS już kilka razy pokazał że nie można ufać tej partii i że własne cele są ważniejsze niż dany sektor gospodarki. Jedyne czego boi się PiS to utrata dobrego wizerunku przed wyborami oraz utraty władzy w konsekwencji utraty wizerunku. Dlatego chętnie rozdają pieniądze. Problem w tym że każdy układ socjalistyczny w końcu wydrenuje do dna kasę a to doprowadzi do zapaści finansowej całego kraju.


Spółki energetyczne nadrabiają zaległości

Wszystkie spółki energetyczne działające na terenie naszego kraju i będące w zarządzaniu przez skarb państwa obecnie oferują montaż paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych. Spółki w ten sposób chcą się wykazać większym udziałem energii odnawialnej w swoim miksie wytwórczym. Jest to spowodowane wzrostem ceny za emisję CO2. W 2018 roku w lipcu cena emisji dwutlenku węgla wzrosła z 5 do 20 Euro za tonę. Dlatego tak ważne jest szybkie obniżenie emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenie produkcji zielonej energii.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+