Islandia
To mroźna wyspa w pełni uformowana na na wulkanie. Cała wyspa to efekt stałej erupcji wulkanów które znajdują się na jej powierzchni. Przypuszcza się że wszystkie kratery są ze sobą pod ziemią połączone gdyż znajdują się w niewielkiej odległości od siebie. Dlaczego wybuchają w odstępach to niestety nie wiadomo i jeszcze długo się nie dowiemy. Jednak wszystkie są groźne z kilku przyczyn. Wszystkie kratery znajdują się nad żyłą magmy biegnącą pod powierzchnią skorupy ziemskiej. Większość wulkanów na oceanie Atlantyckim jest połączonych wspólnie jedną żyłą magmy. Ich erupcje są ze sobą połączone gdyż wpływa na to ciśnienie magmy w żyłach lawy pod płytą Atlantycką.
Poprzednie wybuchy na Islandii
W 2010 roku mieliśmy podobny przypadek z jednym z wulkanów na Islandii. W tamtym przypadku wybuchł wulkan o pięknej nazwie Eyjafjallajökull. Jego erupcja była olbrzymia. Oprócz ogromnej ilości wyrzucanej magmy, wulkan zasnuł niebo ogromną ilością popiołów. W obawie przed podobną erupcją Bardarbunga, władze Islandii powiadomiły wszystkie państwa w okolicy o możliwości zwieszenia wszystkich lotów nad oceanem Atlantyckim. Podczas erupcji Eyjafjallajökull, linie lotnicze odwołały ponad 100 tysięcy lotów co przełożyło się na wielomiliardowe straty linii lotniczych.
Czy są korzyści z erupcji wulkanów ?
Jedynie gdy następuje erupcja wulkanu w pobliży słonych wód oceanicznych jest mowa o korzystnych skutkach. Popiół wyrzucany z krateru wulkany gdy opada na powierzchnię oceanów wzbogaca ekosystem w dodatkowe minerały. To powoduje przyśpieszenie wzrostu wielu mikroorganizmów żyjących w oceanach. Ich podwyższona liczba i aktywność pozytywnie wpływa na ilość dwutlenku węgla w naszej atmosferze. Jedynie dyskusyjne jest czy wulkan podczas erupcji przypadkiem nie produkuje więcej gazów cieplarnianych niż mogą pochłonąć mikroorganizmy żywiące się popiołem pochodzącym z tej samej erupcji.