Grafen
Jest to unikatowy półprzewodnik który może naprawdę dużo. Jego zastosowanie jest tak szerokie że aż trudno opisać wszelkie sposoby użycia. Z grafenu można wytworzyć ekrany do tabletów i smartfonów. Przy czy te urządzenia będzie można zgnać lub składać lub zawinąć wokół nadgarstka. grafenu można również użyć jako element budowy procesorów setki razy szybsze od obecnie stosowanych w komputerach stacjonarnych i najdroższych laptopach. Również w medycynie można zastosować ten unikatowy półprzewodnik. Jednym z wielu zastosowań grafenu w medycynie to produkcja sztucznych ścięgien, kości i całych protez. Przy czym ich wytrzymałość była by znacznie wyższa niż obecnie produkowane. grafen można również zastosować przy produkcji kasków ochronnych znacznie wytrzymalszych na zniszczenie niż najmocniejsze dziś używane. To nie koniec zastosowań tego cudownego materiału. Z grafenu można również zbudować ekologiczne sieci przesyłu energii, przy całkowitym wyeliminowaniu utraty energii na liniach przesyłowych. Obecnie w sieci energetycznej znika od 20 do 30 % energii podczas przesyłu. Przy wykorzystaniu grafenu można by te straty całkowicie wykluczyć.
Dlaczego jeszcze nie korzystamy z tego cudownego materiału ?
Na przeszkodzie przy wprowadzeniu tego materiału do codziennego użytku stoi jego cena a raczej ograniczone możliwości produkcji grafenu. Obecnie cena za centymetr kwadratowy płytki z grafenu kosztuje 120 złotych. Cena jest dlatego tak horrendalnie wysoka gdyż czas produkcji cudownego materiału jest dość długi. Wytwarzanie grafenu przysparza ludziom dość sporych kłopotów. Przy tak ograniczonych ilościach tego materiału i szerokiemu zastosowaniu przy bardzo dobrych parametrach wytworzonych przedmiotów, cena i tak jest niska.
Przełom dzięki Polakom
Nasi rodzimi naukowcy pod patronatem instytucji naukowych w naszym kraju zbudowali przełomowe urządzenie. Prototyp potrafi w czasie czterech godzin wytworzyć taflę grafenu o wymiarach 50 na 50 centymetrów. Taka tafla na wolnym rynku po obecnej cenie jest warta około 300 tyś złotych. Oczywiście wraz ze wzrostem ilości urządzeń, rynek będzie coraz bardziej zaspakajany. To powinno spowodować obniżkę ceny za ten unikatowy materiał. Oczywiście nie należy się spodziewać że cena natychmiast spadnie. Ale należy się spodziewać powolnego obniżenia cen w najbliższych latach. Nasi Polscy naukowcy w kwestii produkcji grafenu prześcignęli Koreę oraz Japonię.
Od kiedy masowa produkcja ?
Polski Instytut Badań oczekuje że już w 2015 roku, zaczniemy masową produkcję tego materiału przy użyciu komercyjnych wersji urządzeń opartych na prototypie który Polscy naukowcy zaprojektowali i zbudowali. Jest to bardzo pozytywna wiadomość. Gdyż nasze uczelnie będą miały dostęp do tego unikatowego materiału a tuż za tym idzie postęp przy wykorzystaniu go do nowatorskich badań.