Nowelizacja prawa handlowego
25 grudnia 2014 roku zapisze się jako dzień poszerzenia praw konsumentów i zobowiązania do lepszego opisania przedmiotów sprzedawanych w sklepach. Konsumenci z tym dniem dostaną w swoje ręce bardzo dużo nowych narzędzi dzięki którym ich interesy będą chronione prawnie. Prezydent Bronisław Komorowski dnia 30 maja 2014 roku podpisał rządowy projekt ustawy o nowych prawach konsumenta. Zgodnie z zarządzeniem nowe prawo miało wejść po 6 miesiąca od podpisania dokumentów przez Prezydenta RP. Dlatego nowe ustalenia wchodzą 24 , a od 25 grudnia zmiany mają być prawomocne. Dlatego jeśli prowadzisz sklep i nie wprowadziłeś jeszcze zmian, lepiej skontaktuj się z kancelarią radcy prawnego który pomoże szybko dostosować regulamin sklepu do nowych przepisów.
Jakie zmiany wchodzą w życie ?
Głównemu rozszerzeniu ulega prawo reklamacji. Brak zmian w regulaminach narażają przedsiębiorcę na świadczenie gwarancji znacznie dłużej niż to wynika z przepisów opartych na wiarygodnej informacji udzielonej klientowi. Całkowitej zmianie ulega rękojmia, teraz klient końcowy sam będzie decydował czy sprzedawca lub producent ma naprawić urządzenie czy też wymienić je na nowe. Ma to ukrócić proceder przewlekłych napraw aż do skutku lub przedawnienia gwarancji. Jednak konsumenci mają ograniczenia w tych prawach. Jeśli popsuje się element urządzenia który można naprawić lub wymienić bez konieczności wymiany całego produktu to sprzedawca lub producent będzie mógł skorzystać z takiej opcji.
Zwrot towaru bez podania przyczyny
To prawo nie obowiązuje we wszystkich przypadkach. Ustawodawca zaznaczył w przepisach że pewne usługi lub przedmioty nie podlegają zwrotowi. Są to usługi i przedmioty które po przekazaniu kontrahentowi mogą być skopiowane lub użytkowane. Wszelkie zakupione dobra mogą być testowane przed zwrotem ale nie można ich używać w normalnych warunkach. Oznacza to że buty można przymierzyć ale nie można w nich wyjść na miasto. Inny przykład to odebranie e-booka lub wysłanie mailingu, takie towary nie podlegają zwrotowi do sprzedawcy. E-book może być skopiowany do późniejszego wykorzystania a wysłanych maili nie można już cofnąć. Oczywiście odpowiednie obostrzenia trzeba zawrzeć w regulaminie sklepu.
Koniec z dodatkowymi usługami
Nowe przepisy jasno stwierdzają że sklep czy usługodawca nie może domyślnie sprzedawać ubezpieczenia lub usług dodatkowych jak bezpośrednia usługa dodatkowa. Można zaproponować ale klient musi mieć prawo wyboru i możliwość odstąpienia od dodatków. Cena produktu lub usługi musi być w formie końcowej. Nie można podawać częściowej ceny pomijając dodatkowe koszty którymi zostanie obciążony kupujący.
Nowe prawa to więcej informacji dla klupującego
Nowa ustawa zobowiązuje sprzedawców do szerszego informowania klientów o tym co kupują i jakie mają prawa związane z zawarciem umowy. W poprzednich regulacjach, sprzedający miał obowiązek umieścić 7 kluczowych informacji dotyczących produktu oraz obsługi po-sprzedażowej kontrahentów. Od 25 grudnia 2014 roku sprzedający ma obowiązek umieścić aż 21 kluczowych informacji na temat przeprowadzanej transakcji. Spowoduje to iż klienci będą mieli szerszą wiedzę na temat tego co kupują, jakie prawa i obowiązki im przysługują zgodnie z nowymi regulacjami oraz formy reklamacji i zwrotu towaru. Świat będzie trochę lepszy dzięki temu.