Puste
  • Dołącz do Certyfikat dla Wiarygodnych Firm PL
  • Wszystkie zalety Certyfikatu i Programu Wiarygodna Firma
  • Wszystkie zalety Certyfikatu Wiarygodna Firma
  • Dołącz do Katalogu Wiarygodnych Firm
Wiarygodnafirma.pl >> Kategorie >> Plotki >> Polacy nie ufają Polsce

Polacy nie ufają Polsce


2018-09-24

Obligacje skarbu państwa

Polska tak samo jak inne kraje potrzebuje kapitału aby rozwijać się gospodarczo. Dlatego w ramach pozyskiwania kapitału emituje tak samo jak spółki kapitałowe obligacje dłużne. Są to typowe papiery dzięki którym rząd może zaciągać kolejne pożyczki u osób chcących uzyskać dodatkowe dochody z tytułu odsetek jakie wypłaca skarb państwa w zamian za pożyczone pieniądze. W obiegu są papiery 3 miesięczne 2 letnie oraz dłuższe i tak do 10 letnich. Oczywiście gdy kupujemy obligacje skarbowe na dłuższy czas to uzyskujemy większe oprocentowanie od sumy pożyczonej. I to właśnie ten procent od pożyczonej sumy jest naszym zyskiem.


Ogólnie uważa się że z wszystkich rodzajów obligacji, te emitowane przez skarb państwa danego kraju mają największą pewność zwrotu z inwestycji bez możliwości przepadku sumy pożyczonej. Jednak w historii Polski mamy zapisane już dwa bankructwa naszego pięknego kraju. Może właśnie to jest powodem małej popularności kilku letnich obligacji. Zgodnie z statystykami, największą popularność mają papiery dłużne o krótkim terminie wykupu.


Najwięcej klientów znajduje się na obligacje 3 miesięczne, kolejnymi w rankingu są 2 letnie obligacje skarbowe. Oferowane obligacje 3 miesięczne, właśnie te które mają największą popularność, są oprocentowane poniżej inflacji. To oznacza że tak naprawdę tylko skarb państwa zyskuje na tej transakcji. Nie dość że zyskuje kapitał na inwestycje to do tego zwraca realnie mniej warty kapitał od sumy pożyczonej. Statystyczny Kowalski nie widzi w tym nic złego, niby suma w cyfrach się zwiększyła ale realna wartość już jest znacznie mniejsza. Można to zaobserwować jedynie w sklepie. Gdyż za te same produkty musimy więcej zapłacić a to tylko dlatego że inflacja spowodowała utratę wartości pieniądza.


Czy Polacy ufają rządowi ?

Wygląda na to że osoby które kupują obligacje skarbu państwa, niezbyt ufnie podchodzą do transakcji. Gdyby zaufanie było większe do skarbu państwa Polski, to inwestorzy kupowaliby papiery o wyższym oprocentowaniu które realnie zwiększa ich kapitał. Tym czasem, obecnie kupowane papiery pomnażają sumę ale nie wartość.


Istnieje jeszcze druga możliwość, osoby które inwestują w papiery o krótkim terminie wykupu chcą jak najszybciej odebrać jakiekolwiek pieniądze niż czekać kilka lat. Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej, może w następnych latach zwiększyć oprocentowanie. Tylko tutaj działa na papiery o dłuższym terminie wykupu dodatkowy czynnik, WIBOR który jest składnią sumy oprocentowania wypłacanego inwestorowi.

Szukaj


Baner informacyjny z listą obsługiwanych banków Polskich
Wiarygodna Firma 2009 – Wszystkie prawa zastrzeżone. © Zawartość strony internetowej WiarygodnaFirma.pl chroniona jest przez polskie prawo autorskie oraz prawo własności intelektualnej. Prawa do serwisu oraz treści w nim zawartych należą do firmy Ads-Center Sp. Zo.o. z siedzibą we Wrocławiu 53-413, Biuro: w Sky Tower Wrocław. przy ul. Gwiaździsta 62, piętro 12 nr lok. 2, wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000717286, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej, VI Wydział Gospodarczy KRS, posiadająca NIP: PL8992840746, wysokość kapitału zakładowego i wpłaconego: 10000 PLN. Wszystkie logotypy, nazwy własne, projekty graficzne, filmy, teksty, formularze, skrypty, kody źródłowe, hasła, znaki towarowe, znaki serwisowe są znakami zastrzeżonymi i należą do serwisu. Pobieranie, kopiowanie, modyfikowanie, reprodukowanie, przesyłanie lub dystrybuowanie jakichkolwiek treści ze strony WiarygodnaFirma.pl bez zgody właściciela jest zabronione. Serwis WiarygodnaFirma.pl stworzony przez: Krzysztof Wolski
FaceBook Page
Google+