Obligacje skarbu państwa
Polska tak samo jak inne kraje potrzebuje kapitału aby rozwijać się gospodarczo. Dlatego w ramach pozyskiwania kapitału emituje tak samo jak spółki kapitałowe obligacje dłużne. Są to typowe papiery dzięki którym rząd może zaciągać kolejne pożyczki u osób chcących uzyskać dodatkowe dochody z tytułu odsetek jakie wypłaca skarb państwa w zamian za pożyczone pieniądze. W obiegu są papiery 3 miesięczne 2 letnie oraz dłuższe i tak do 10 letnich. Oczywiście gdy kupujemy obligacje skarbowe na dłuższy czas to uzyskujemy większe oprocentowanie od sumy pożyczonej. I to właśnie ten procent od pożyczonej sumy jest naszym zyskiem.
Ogólnie uważa się że z wszystkich rodzajów obligacji, te emitowane przez skarb państwa danego kraju mają największą pewność zwrotu z inwestycji bez możliwości przepadku sumy pożyczonej. Jednak w historii Polski mamy zapisane już dwa bankructwa naszego pięknego kraju. Może właśnie to jest powodem małej popularności kilku letnich obligacji. Zgodnie z statystykami, największą popularność mają papiery dłużne o krótkim terminie wykupu.
Najwięcej klientów znajduje się na obligacje 3 miesięczne, kolejnymi w rankingu są 2 letnie obligacje skarbowe. Oferowane obligacje 3 miesięczne, właśnie te które mają największą popularność, są oprocentowane poniżej inflacji. To oznacza że tak naprawdę tylko skarb państwa zyskuje na tej transakcji. Nie dość że zyskuje kapitał na inwestycje to do tego zwraca realnie mniej warty kapitał od sumy pożyczonej. Statystyczny Kowalski nie widzi w tym nic złego, niby suma w cyfrach się zwiększyła ale realna wartość już jest znacznie mniejsza. Można to zaobserwować jedynie w sklepie. Gdyż za te same produkty musimy więcej zapłacić a to tylko dlatego że inflacja spowodowała utratę wartości pieniądza.
Czy Polacy ufają rządowi ?
Wygląda na to że osoby które kupują obligacje skarbu państwa, niezbyt ufnie podchodzą do transakcji. Gdyby zaufanie było większe do skarbu państwa Polski, to inwestorzy kupowaliby papiery o wyższym oprocentowaniu które realnie zwiększa ich kapitał. Tym czasem, obecnie kupowane papiery pomnażają sumę ale nie wartość.
Istnieje jeszcze druga możliwość, osoby które inwestują w papiery o krótkim terminie wykupu chcą jak najszybciej odebrać jakiekolwiek pieniądze niż czekać kilka lat. Dodatkowo Rada Polityki Pieniężnej, może w następnych latach zwiększyć oprocentowanie. Tylko tutaj działa na papiery o dłuższym terminie wykupu dodatkowy czynnik, WIBOR który jest składnią sumy oprocentowania wypłacanego inwestorowi.