Wirus Ebola
Pandemia wirusa Ebola która rozpoczęła się w grudniu 2013 roku na terenach zachodniej Afryki zaczyna zmieniać swoje oblicze. Mimo że epidemia zabrała ponad 4,5 tysiąca istnień ludzkich i postawiła widmo zagrożenia dla całej planety, zaczyna słabnąć. Wirus gdy jest traktowany z należytym szacunkiem i ostrożnością staje się mniej zabójczy. Dodatkowo eksperymentalne leki które docierają do terenów zagrożonych zaczynają odbierać ofiary groźnemu wirusowi.
Pierwsze kraje wygrywają
Mamy pierwsze potwierdzone przypadki całkowitego oczyszczenia kraju z wirusa Ebola. Szybka reakcja i odpowiednie postępowanie z zarażonymi ludźmi, pomaga opanować sytuację. Senegal już od 29 sierpnia nie odnotował żadnych zarażeń. W Nigerii od 42 dni również nie odnotowano żadnego przypadku zachorowania na tą groźną chorobę. Tym samym oba kraje jako pierwsze w 2014 roku mogą przyznać że pokonały groźnego wirusa jakim jest Ebola.
Obecny stan nie gwarantuje zwycięstwa
Mimo że walka z wirusem Ebola zaczyna przynosić oczekiwane skutki, nadal istnieje zagrożenie. Nikt nie powinien bagatelizować wirusa Ebola oraz skutków jakie może wywołać nieodpowiedzialne zachowanie w stosunku do osoby podejrzanej o zarażenie. Nadal istnieje realne zagrożenie rozszerzenia się pandemii wirusa Ebola. Nadal potrzebne są specjalne środki bezpieczeństwa na lotniskach i portach.